Raketoplán Atlantis letí zachránit Hubbleův teleskop
11.05.2009 20:09 Původní zpráva
Raketoplán Atlantis úspěšně odstartoval na poslední opravnou misi k Hubbleovu vesmírnému dalekohledu. Spojit by se s ním měl ve středu. Astronauty čeká pět výstupů do volného kosmického prostoru.
Výprava k dalekohledu obíhajícímu ve výšce 559 kilometrů nad Zemí se měla původně uskutečnit už loni v říjnu, NASA ji však musel odložit, protože 27. září Hubbleův teleskop náhle vypověděl službu. Selhal počítač, přes který procházejí veškerá data odesílaná na Zemi. Podařilo se sice spustit záložní systém, ale kdyby selhal i ten, teleskop by byl vyřazen z provozu. Plánovanou opravu tedy bylo nutno rozšířit o instalaci nového počítače, což přípravy zkomplikovalo.
ČTĚTE TAKÉ: Hubble je omezeně funkční, oprava se ale odkládá
Vlastní opravy by měly začít ve čtvrtek. Při prvním výstupu k teleskopu astronauti vymění širokoúhlou kameru a výše zmíněný počítač. Následující den je čeká výměna baterií a šesti gyroskopů udržujících dalekohled ve stabilní poloze. Během třetího výstupu nainstalují nový spektrograf a opraví jednu z kamer.
Čtvrtý servisní den je vyhrazen opravě a vylepšení dalšího spektrografu, který přestal pracovat už v roce 2004. Teleskop také dostane novou izolační folii. V závěrečné fázi oprav astronauti především vymění senzor sloužící k přesnému zaměřování pozorovaných objektů.
Pátá a poslední výprava
Raketoplán se k Hubbleovu vesmírnému dalekohledu vypravil už čtyřikrát, poprvé v prosinci 1993, tři roky po uvedení teleskopu do provozu. Tehdy astronauti především nainstalovali korekční optické prvky, které vyřešily problémy s neostrými snímky způsobenými konstrukční vadou. Další opravy a vylepšení následovaly v letech 1997, 1999 a 2002.
Pátá výprava byla původně plánována na únor 2005, po havárii raketoplánu Columbia v roce 2003 ale bylo vše jinak. Servisní mise byla považována za příliš nebezpečnou, protože astronauti se v případě jakýchkoli problémů nemohou uchýlit na Mezinárodní vesmírnou stanici. Ta obíhá ve výšce 358 kilometrů nad Zemí a pro raketoplán mířící na oběžnou dráhu o 200 kilometrů vyšší je nedosažitelná.
NASA chtěl nejprve opravu zrušit úplně, ale po protestech astronomů své plány přehodnotil. Inženýři uvažovali i o robotické misi, nakonec byl schválen let s lidskou posádkou. Na startovací rampě na Mysu Canaveral je připraven raketoplán Endeavour, jehož posádka se v případě nouze vydá Atlantisu na pomoc.
ČTĚTE TAKÉ: K Hubbleovu teleskopu poletí česká vlajka a Písně kosmické
Hubbleův dalekohled by měl díky opravám zůstat funkční minimálně do roku 2013, kdy ho nahradí modernější teleskop Jamese Webba. Ten však bude pozorovat oblohu pouze v infračervené části spektra, zatímco Hubble zvládá i pozorování v UV a ve viditelném světle.
Legenda na oběžné dráze
Hubbleův vesmírný dalekohled obíhá kolem Země už od roku 1990. Loni v srpnu oslavil sto tisíc oběhů. Pořídil obrovské množství snímků těles naší sluneční soustavy i nejvzdálenějšího vesmíru. Dohlédl až do vzdálenosti 12 miliard světelných let (a tedy 12 miliard let zpět v čase).
Poskytl mimo jiné důkazy o existenci temné hmoty a temné energie či supermasivních černých děr v centrech galaxií. Prokázal také existenci organických látek v atmosféře planety obíhající kolem cizí hvězdy.
Dalekohled je 13 metrů dlouhý, v nejširším místě má průměr 4,3 metru. Váží 11,8 tuny.
IMAX na palubě
Na palubě Atlantisu je také speciální IMAX 3D kamera. Umožní vznik trojrozměrného filmu, jehož premiéra se má uskutečnit začátkem roku 2010. Na vzniku snímku se bude podílet stejný tým, který natočil trojrozměrný film o Mezinárodní vesmírné stanici. Ten mohli před časem vidět i diváci pražského kina IMAX. Kamera snímala výstupy astronautů do kosmického prostoru a přiblížila montáž stanice.
Foto: NASA, STScI/M. Livio
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.