Google Earth už vidí i pod mořskou hladinu
03.02.2009 14:34 Původní zpráva
Možnost ponořit se pod hladinu oceánů a prozkoumat reliéf dna, prohlédnout si fotografie a videa z podmořských expedic, objevit vraky lodí, sledovat měnící se teplotu mořské vody... Anebo se ve stroji času vydat na výpravu do minulosti, případně si zaletět na Mars. To jsou hlavní novinky, s nimiž přichází zatím poslední verze mapového programu od společnosti Google.
Nejviditelnější novinku v Google Earth 5.0, který je nyní zdarma ke stažení na stránkách www.google.cz/earth, představují bezesporu informace o oceánech. Ty se dosud v programu chovaly jako pasivní modré plochy. Nyní je uživatel může prozkoumat stejně jako pevninu. S tím rozdílem, že roli satelitních snímků převzala data ze sonarů, na jejichž základě je vygenerován reliéf dna.
Některé oblasti jsou zobrazeny velmi detailně, jinde podrobnosti chybějí, protože oceánografové podrobně zmapovali zatím pouze 5 % mořského dna. Můžete se brouzdat mělčinami u pobřeží, potopit se k Velkému bariérovému útesu severovýchodně od Austrálie nebo se vydat do jedenáct kilometrů hlubokého Mariánského příkopu v Tichém oceánu.
Pro surfaře, ekology i hledače pokladů
V souvislosti s oceány můžete prozkoumat dvacet informačních vrstev, které v programu přibyly. Google je připravil ve spolupráci s odborníky z nejrůznějších vědeckých institucí, přispěla i některá média - například National Geographic nebo BBC.
Uživatelé mohou sledovat videa a prohlížet fotografie související s navštívenými místy. Dostupné je široké spektrum informací - počínaje tipy pro surfaře a konče přehledem chráněných oblastí nebo naopak mrtvých zón.
Co umí Google Earth? |
Program umožňuje prohlížet svět z ptačí perspektivy. Uživatel se "vznáší" nad povrchem planety a sleduje satelitní snímky ve vysokém rozlišení. Může měnit pozorovací výšku a snímky různě natáčet, takže povrch nevidí pouze shora, ale z libovolné perspektivy. Získává tak představu i o reliéfu krajiny.
K dispozici jsou 3D modely budov, informace o infrastruktuře, fotografie a videa z navštívených míst, odkazy na související zpravodajské články... Funkce Street View nabízí v některých městech (české mezi nimi zatím chybějí) virtuální procházku ulicemi. |
Na pouť oceánem se můžete vydat i s velrybou nebo žralokem, kterým vědci umístili na tělo čip umožňující sledovat přes satelit jejich polohu.
"Není to zásah do soukromí zvířat. Program využívá rok stará data, takže kdybyste se tam vypravili, zvíře už bude dávno někde jinde," komentuje tuto funkci Jaroslav Bengl, produktový manažer Googlu, ve zřetelné narážce na rostoucí počet obvinění, že Google svými aktivitami zasahuje do soukromí lidí (například službou Street View, v níž společnost nyní pro jistotu rozmazává obličeje).
Stroj času
Google Earth nyní nabízí kromě 3D zobrazení zemského povrchu i časový rozměr. V oblastech, z nichž jsou satelitní nebo letecká data k dispozici, se nyní můžete vydat na cestu do minulosti. Pro území České republiky jsou dostupné pouze snímky staré několik let (ilustrativní je například proměna okolí pražského obchodního centra Chodov).
Z některých světových lokalit však existují snímky zpětně až do roku 1940. Sledovat můžete nejen proměnu městské zástavby, ale například také vysychání Aralského jezera.
Stavba olympijského stadionu v Pekingu.
ČTĚTE TAKÉ: Program Google Earth nabízí návštěvu antického Říma
Výprava na Mars
"Na Mars se dostanete stisknutím jednoho tlačítka. Rychleji to už nejde," říká Jaroslav Bengl. Díky spolupráci s NASA je nyní v programu Google Earth implementována také prohlídka rudé planety.
Stejně jako na Zemi se nemusíte spokojit s pouhým virtuálním poletováním nad povrchem. Zjistíte, kde přistály jednotlivé průzkumné sondy, a dozvíte se o nejrůznějších geologických útvarech, které lidé na Marsu objevili - včetně legendární tváře. Přesvědčíte se, že skutečně nejde o dílo marťanské civilizace.
Foto: Google
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.