Zastav, nebo použijeme mikrovlnku!
18.11.2007 12:00
Nejen policisty láká možnost vyřadit pomocí mikrovlnného pulsu energie mikroprocesor řídící chod motoru, a zastavit tak jakýkoli vůz kromě veteránů.
Systém testovaný přes dva roky na nejrůznějších vozech sestrojila společnost Eureka Aerospace s podporou peněz od americké armády a námořní pěchoty. Ty vývoj podporují proto, aby si funkční HPEMS (high-power electromagnetic system) mohl využít především v Iráku k ochraně kontrolních stanovišť a základen například před útoky sebevražedných atentátníků ve vozech napěchovaných výbušninou. Jak se zařízení zdokonaluje a zmenšuje, zájem projevují i policisté a další bezpečnostní složky.
Stroj je ukryt v nevysoké krabici široké jeden a dlouhé dva metry, která kromě antény vysílající mikrovlny obsahuje hlavně generátor zesilující jednosměrný proud získávaný z baterie policejního vozu a oscilátor převádějící jej na mikrovlny. Vysílané pulsy jsou pouhých padesát nanosekund dlouhé. Stačí ale na to, aby narušily chod, ba dokonce poničily elektrické obvody řídící základní funkce motoru. Většina automobilů z druhé poloviny sedmdesátých let a všechny novější jsou už vybaveny elektronikou, jejíž vyřazení způsobí zastavení vozu.
HPEMS lze použít i pro vyřazení lodí, a může tak posloužit k ochraně letadlových lodí nebo ropných plošin. To jsou také ideální místa pro využití zařízení bez kontroverze. Policisté musejí nejdřív vyřešit, jak nenadělat při zastavování nebezpečného řidiče více škody než užitku. Zatím neexistuje lékařský důkaz o tom, že mikrovlny nemohou způsobovat rakovinu. Navíc hrozí, že se při nepřesném zamíření antény kromě prchajícího vozu „do proudu“ dostanou i jiné stroje, které impuls vyřadí: co pak se zničenými počítači, telefony a další elektronikou, nemluvě o zastavených eskalátorech a podobně?
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.