Tři nezávislá pozorování potvrzují vodu na Měsíci
24.09.2009 11:01
Měsíc není beznadějně suchý. S velkou pravděpodobností na něm jsou molekuly vody, byť ve stopovém množství. Důkazy o jejich přítomnosti přinesly tři nezávislé vesmírné mise. Ze zpráv, které budou uveřejněny v pátek na stránkách časopisu Science, vyplývá, že je voda zřejmě soustředěná především na lunárních pólech a patrně ji formuje sluneční vítr.
"Když mluvíme o vodě na Měsíci, nemáme na mysli jezera, oceány, dokonce ani pouhé kaluže. Voda na Měsíci znamená molekuly vody a hydroxylové radikály OH, které reagují s molekulami ve skalách a prachu," vysvětluje Carle Pietersová z Brownovy univerzity.
Zdá se, že molekuly vody na Měsíci neustále vznikají a zase zanikají. Jejich zdrojem je zřejmě sluneční vítr - proud nabitých částic „vanoucí" od Slunce. Ionty vodíku dopadají na měsíční povrch a reagují s kyslíkem ze sloučenin v horninách za vzniku molekul vody a skupin OH.
Pietersová s kolegy přezkoumali data ze spektrometru první indické lunární sondy Čandrájan-1 a zjistili, že především v oblasti pólů odpovídá absorbce infračerveného záření přítomnosti vody nebo hydroxylových radikálů.
ČTĚTE TAKÉ: Indie ztratila kontakt se svou lunární sondou, mise končí
Tým Jessicy Sunshinové z Marylandské univerzity přítomnost vody na Měsíci zjistil díky infračervenému mapování povrchu Měsíce prostřednictvím sondy Deep Impact a další tým vedený Rogerem Clarkem z americké vládní agentury U.S. Geological Survey (USGS) tento objev potvrdil za pomoci spektrometru sondy Cassini. Tato měření dokonce naznačují, že voda nemusí být jen na pólech.
Příští měsíc by měly současné poznatky obohatit informace ze sondy Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS). Jejím úkolem je zjistit možnou přítomnost vody v kráterech na jižním pólu Měsíce. Pokusí se o to pomocí řízeného dopadu posledního stupně nosné rakety, s nímž je spojena. Vyhořelý díl má po nárazu vymrštit do prostoru vysoký oblak měsíční horniny. Družice pak analyzuje jeho složení, než sama o čtyři minuty později dopadne na povrch.
Sledovat náraz a vyhodnocovat jej mají také pozemské teleskopy, vesmírný Hubbleův teleskop i sonda LRO. "Vědecká sebevražda" LCROSS je naplánována na 9. října.
ČTĚTE TAKÉ: NASA se chystá bombardovat Měsíc
Sonda LRO začala mapovat Měsíc, pátrá po ledu a vodíku
Očekávaný průběh mise LCROSS.
Foto: NASA, University of Maryland/F. Merlin/McREL
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.