Tuberkulózou trpěl už homo erectus
07.12.2007 10:12
Lidský rod trápí tuberkulóza údajně již nejméně půl milionu let. Tvrdí to američtí vědci, kteří zkoumali kostru jedince vymřelého druhu člověka vzpřímeného (homo erectus), pocházející z Turecka. Výsledky svého bádání zveřejnili v nejnovějším čísle American Journal of Physical Anthropology.
Skupina vědců vedená Johnem Kappelmanem z Texaské univerzity v Austinu našla na vnitřní straně lebky jedince homo erectus jemné stopy po tuberkulózní leptomeningitidě, která napadá mozek. Zvýšenou náchylnost k tomuto onemocnění způsoboval podle jejich názoru nedostatek vitaminu D u člověka vzpřímeného.
Tento druh hominida pocházel z Afriky a měl pravděpodobně tmavou pokožku, o níž je odborníkům známo, že produkuje méně vitaminu D než světlá kůže. Tmavý pigment melanin totiž blokuje ultrafialové záření, které je pro produkci tohoto vitaminu nutné.
Jeho nedostatek může oslabit imunitní systém organismu a napomoci řadě chorob. Mohl proto také usnadnit bakteriím tuberkulózy napadení tohoto předchůdce člověka, tvrdí Kappelmanův tým.
Dosud nejstarší známé poznatky o existenci tuberkulózy se týkaly moderního člověka (homo sapiens) a pocházely z "pouze" několik tisíc let starých mumií z Egypta a z Peru.
Tuberkulóze ročně podlehnou na dva miliony lidí. Přitom v asi 95 procentech případů je léčitelná cenově dostupnými léky. V současnosti se toto onemocnění rychle šíří zejména ve východní Evropě.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.