Vědci opět demonstrovali. Tentokrát spolu s umělci
07.10.2009 08:00
Vědci a umělci v úterý večer protestovali na pražském náměstí Jana Palacha proti státní politice v oblasti vědy, vzdělání a kultury. Akce nazvané „Budoucnost není na prodej!" se podle odhadů policie zúčastnilo přes dvě stě lidí. Chtěli dát najevo, že problematika kultury, vědy a vzdělanosti stojí podle nich na okraji zájmu českých politiků.
Proslovy a skandováním účastníci také vystoupili proti současnému složení a aktivitám vládní Rady pro výzkum, experimentální vývoj a inovace (RVVI).
ČTĚTE TAKÉ: Rada pro výzkum a vývoj ztrácí půdu pod nohama
V davu před Rudolfinem byly vidět transparenty s nápisy jako například "RVVI - temno!" nebo "Výzkum bez vědy nefunguje". Demonstrovat přišli vědci, vysokoškolští pedagogové, studenti i umělci. Na začátku zazpívala několik písní zpěvačka Lenka Dusilová, na konci pak písničkář Xindl X. Akci podpořil také astronom Jiří Grygar.
Fyzikální chemik a bývalý předseda Akademie věd ČR Rudolf Zahradník v projevu prohlásil, že v české vládní radě podle něj zasedají lidé, kteří nemají s vědou nic společného. Jinde ve světě jsou prý rady složené výhradně z odborníků a vědců.
Současnou radu vede premiér Jan Fischer, ze zákona musí být předsedou člen vlády. Zasedá v ní také ministryně školství Miroslava Kopicová, profesor politologie Petr Fiala, sociolog Petr Matějů nebo Martin Jahn, který v současnosti působí v automobilovém průmyslu.
Organizátoři akce na několika transparentech vyzvali vládní radu k odstoupení. Podle nich příliš vědu propojuje s byznysem a snaží se vyvést peníze určené na vědu do soukromého sektoru.
GLOSA: Česká věda (snad zatím ještě) žije
"Jde o privatizaci veřejného prostoru," řekla v jednom z projevů před demonstranty herečka a bývalá poslankyně Táňa Fischerová. Obává se, že oblast vědy a škol ztrácí svobodu a nastaveným systémem bude nucena zápasit o pozornost mocných.
Mezi demonstranty z iniciativ Věda žije!, Za Česko kulturní a Petiční výbor Za odpovědnou reformu přišel také bývalý ministr školství a předseda Strany zelených Ondřej Liška. Na rozdíl od některých demonstrantů mu prý nevadí složení vládní rady, zástupci soukromého sektoru by v ní měli mít místo.
"Ten problém není ve složení té rady, nýbrž v jejích kompetencích, to, že rada schválila metodiku hodnocení kvality výzkumu a vývoje, která je špatná a diskriminuje některé obory," domnívá se Liška.
ČTĚTE TAKÉ: Politici odpovídají: Jak dál s vědou a vysokými školami?
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.