Pohřebiště z doby bronzové objevili archeologové při průzkumu trasy budoucího obchvatu Znojma. V lokalitě u Suchohrdelské ulice našli asi třicet hrobů, které skrývaly keramiku i řadu bronzových předmětů. Pohřebiště je zřejmě větší, archeologové ale mohli prozkoumat jen tu část, kterou bude procházet silnice, řekl David Humpola z Ústavu archeologické památkové péče Brno.
Pohřbení patřili k lidu únětické kultury. Některé hrobové komory obložené kamením byly už v době bronzové druhotně narušené, přesto v hrobech zůstalo dost zajímavých předmětů.
V nejbohatším hrobě archeologové našli deset spirálových vlasových ozdob, náhrdelník a bronzovou jehlici. V dalších byla například bronzová dýka nebo šídlo ze stejného kovu, uvedl Humpola.
Únětická kultura se zformovala ve střední Evropě kolem roku 2300 před naším letopočtem. Vůdčí úlohu hrála asi pět set let a její jádro se nacházelo v Čechách. Územím procházely důležité obchodní cesty spojující sever a jih, po kterých putovala měď, jantar a další suroviny či zboží.