Českou hlavu získali onkolog Klener a kardiochirurg Pirk

Věda a technika
19. 11. 2012 11:12
Profesor Klener se ve světě prosadil průkopnickým zaváděním chemoterapie zhoubných nádorů do klinické praxe.
Profesor Klener se ve světě prosadil průkopnickým zaváděním chemoterapie zhoubných nádorů do klinické praxe.

Prestižní Národní cenu vlády Česká hlava za mimořádné vědecké výsledky obdržel onkolog a hematolog Pavel Klener. Cenu Invence za mimořádný vědecký počin posledních let získal kardiolog Jan Pirk.

Cenu Patria pro vědeckou či manažerskou osobnost, která se výrazně prosadila v zahraničí, převzal epidemiolog Ervín Adam. Přispěl svou prací k boji proti dětské obrně.

Ministerstvo průmyslu a obchodu udělilo cenu Industrie firmě ELLA-CS za vývoj krytého kovového samoexpandabilního jícnového stentu, který je určen k zastavení akutního krvácení z jícnových varixů. Cenu Doctorandus získala studentka Anna Fučíková z Matematicko-fyzikální fakulty UK. Ocenění Gaudeamus od Všeobecné zdravotní pojišťovny obdržela Lenka Tománková z ČVUT v Praze.

Národní cenu za vědu uděluje vláda od roku 2005. Dotuje ji milionem korun. Je to dosud nejvyšší vědecké vyznamenání v republice a někdy se o ní hovoří jako o české Nobelově ceně. Ocenění Klener převzal v neděli večer na uzavřeném galavečeru.

Cenu Invence za mimořádný vědecký počin posledních let získal kardiolog Jan Pirk.Profesor Klener se ve světě prosadil průkopnickým zaváděním chemoterapie zhoubných nádorů do klinické praxe a vysvětlováním této terapie moderními poznatky molekulární biologie. Tuto disciplínu založil v Česku. Napsal první monografii věnovanou problematice protinádorové chemoterapie.

Po revoluci vedl 18 let 1. interní kliniku Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), od roku 2002 do 2007 působil zároveň ve funkci ředitele pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze (UHKT). Klenera tehdy odvolal někdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, přední onkolog se totiž postavil proti sloučení ústavu s VFN.

Minulý čtvrtek se předávaly také ceny NEURON 2012, Nadačního fondu Karla Janečka, za celoživotní dílo špičkovým vědcům z oboru ekonomie, medicíny a matematiky. Obdržel ji profesor Marek Malík, jehož tým jako první na světě vyvinul před deseti lety metodu jak rozpoznat, zda jakýkoliv lék nevyvolá u lidí životu nebezpečnou srdeční arytmii. Oceněn byl i ekonom Jan Švejnar a matematik Miroslav Fiedler. Cenu Neuron 2012 pro vědce do 40 let převzal lékař Radek Špíšek, jehož tým vyvinul preparát, který má naději stát se lékem na karcinom prostaty.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ