Globální epidemie
Biologové odhalili, jak funguje gen obezity
22.08.2015 06:20
Vědí o něm už osm let. Až dosud se nikomu nepodařilo zjistit, co přesně dělá, ačkoliv bylo jasné, že to, co dělá, nějak souvisí s nadměrným tloustnutím. Teď vědci úlohu genu FTO konečně pochopili.
Obyvatelé průmyslových zemí žijí v prostředí přeplněném jídlem. Přesto jen někteří tloustnou, zatímco jiní zůstávají hubení. Proč to tak je? Část záhady by mohla vysvětlit genetika. Zhruba před osmi lety objevili vědci gen jménem FTO, jehož některé verze ze statistického hlediska souvisejí s obezitou. Dlouho se ale nedařilo zjistit, co gen v buňce dělá. Skupina výzkumníků v čele s Melinou Claussnitzerovou si myslí, že jeho tajemství rozlouskla. Svoji teorii zveřejnili vědci v časopise New England Journal of Medicine.
FTO podle nich funguje jako přepínač, který určuje, jestli se má přebytečná energie uložit v podobě tuku nebo využít k zahřívání organizmu. V kontextu výzkumu genu je to až překvapivě jednoduchá myšlenka. Až dosud totiž panovalo přesvědčení, že FTO má něco společného s prací mozku. Vědci si mysleli, že by gen mohl nějak ovlivňovat chuť k jídlu, případně náklonnost k pohybu.
Claussnitzerová a její spolupracovníci ale tvrdí, že FTO ovládá dva jiné geny, jménem IRX3 a IRX5, jež řídí tvorbu tepla. Jedno jediné písmeno genetického kódu v genu FTO určuje, jakým způsobem si buňka s nadbytkem energie poradí. Vědci ho zkusili přepsat v tukových buňkách pěstovaných v laboratoři. Po zásahu začaly místo ukládání tuku vyrábět teplo.
Zatím to nevypadá, že by objev vedl k vynálezu zázračného léku na hubnutí, ačkoliv ho lidstvo bude potřebovat. Celosvětová epidemie obezity bude jedním z nejhorších zdravotnických problémů našeho mladého století.
Je nebezpečná hlavně kvůli přidruženým onemocněním, které způsobuje. Jsou to diabetes druhého typu (při němž buňky přestávají reagovat na hormon inzulin), artróza, několik typů zhoubných nádorů, nebo srdeční onemocnění.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.