Brněnští vědci začnou s Brity spolupracovat na výzkumu

Věda a technika
12. 6. 2017 17:19
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Brněnští vědci začnou s Brity spolupracovat na výzkumu oprav DNA, navázali výzkumnou spolupráci s britskou farmaceutickou společnosti Artios Pharma. Zaměří se na chemické sloučeniny působící na nukleázy, což jsou enzymy, které se podílejí na opravě poškozené DNA. Zablokování opravného procesu v rakovinných buňkách vede k jejich zničení.

Artios bude financovat výzkumnou skupinu a spolupracovat s ní tak, aby společně dovedli výzkumný program nukleáz co nejdál, do fází klinického testování. Na konci snažení pak může být patent, anebo dokonce lék na nádorová onemocnění. Smlouva, podepsaná na dva roky s možností prodloužení o další dva, umožňuje společnosti Artios získat licenci na jednu nebo více skupin látek, které blokují činnost nukleáz.

Finanční podrobnosti spolupráce univerzita nezveřejnila. "Jde o jednotky milionů korun," řekla Ema Wiesnerová z tiskového odboru Masarykovy univerzity. 

Nukleázy existují ve všech typech buněk. Spolupráce brněnských vědců s britskou firmou se zaměří na inhibici nukleáz v místě poškozené buněčné DNA. Inhibice je proces, kdy vazba určité látky způsobí snížení aktivity enzymu

Odborníci se domnívají, že látky blokující činnost nukleáz mohou mít široký potenciál při léčbě celé řady nádorů. Zajímavé může být i použití inhibitorů nukleáz v kombinaci s dalšími typy protinádorové léčby od standardního ozařování až po imunoterapii. "Věříme, že nukleázy mají potenciál poskytnout novou vlnu inovativních způsobů léčby rakoviny založených na DDR," uvedl jeden z vedoucích výzkumného programu Lumír Krejčí.

Zkratkou DDR vědci označují mechanismy, které slouží k opravě poškození v DNA. V rakovinných buňkách dochází ke ztrátě některých opravných mechanismů, buňky pak spoléhají na alternativní způsoby opravy, které jsou nezbytné pro jejich přežití. Tím, že vědci potlačí DDR proces v rakovinných buňkách, mohou je selektivně zabíjet a zároveň ušetřit zdravé buňky.

Autor: ČTK Foto: ČTK , CandyBox/J.M. Guyon

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025

Airbus A380 je největší dopravní letoun světa, vyráběl se poměrně krátce

Věda a technika
27. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ