Před deseti tisíci let se na Sibiři zřejmě odehrála loupež. Jeskynní lvi ulovili mamutí mládě, ale z kořisti se dlouho neradovali. Než se stačili pustit do hostiny, odehnali je lidé a jejich úlovek si přivlastnili. S takovou verzí dávného příběhu přišli vědci zkoumající dokonale zachovalé mamutí mládě.
Drama se odehrálo na severovýchodě Sibiře, ale časový údaj hovořící o deseti tisících let je jen předběžný. Na přesnější dataci si musíme počkat, až vědci z Jakutské akademie věd, Michiganské univerzity a organizace Mammuthus dokončí výzkum mláděte pojmenovaného Yuka.
Bylo staré dva až tři roky a na délku měřilo 1,8 metru. Ve zmrzlé půdě se zachovalo extrémně dobře. Část svalů si podle zprávy na serveru BBC dodnes udržela růžovou barvu a dochovala se i překvapivě světlá srst.
Mládě má na těle rány, které zoologové dobře znají u slůňat napadených lvy. Na zadních nohách má hluboké rány od drápů a na ocase jsou stopy po kousnutích. Ale lvi svou kořist začínají konzumovat od měkkého břicha. Yuka však takové stopy po lví hostině na těle nemá. Naopak nepřehlédnutelné jsou řezné rány, které svými nástroji téměř určitě způsobil člověk.
Yukovi chybějí vnitřní orgány, většina žeber s okolními svaly a části masa z horní části končetin. Vypreparována byla i lebka a pánev, ty však byly nalezeny poblíž těla.
Vědci se domnívají, že mládě ulovili jeskynní lvi, ale jejich kořisti se vzápětí zmocnili lidé. Podobné krádeže dodnes praktikuje například kmen Dorobo v Keni. Pravěcí lovci zřejmě část orgánů a masa odnesli a zbytek těla zahrabali do sněhu pro pozdější využití. Z nějakého důvodu se však k němu už nevrátili.
Výzkum mamutího mláděte dokumentují štáby BBC a Discovery Channel: