Obézní lidé mají zpravidla potíže zhubnout, ať se snaží, jak se snaží. Podle vědeckých studií z poslední doby je hubnutí téměř nemožné. Fyziologové se snaží přijít na to, čím to je. Odpovědí by mohla být podivná signální bílkovina.
Chtěli byste shodit pár kil, ale nedaří se vám to? Viník vašich trampot se možná jmenuje sLR11. Je to protein vylučovaný tukovými buňkami, respektive jedním z jejich typů. V našem těle jsou dva druhy tukové tkáně. Vzácnější hnědý tuk se ukládá například mezi lopatkami nebo okolo ledvin a jiných důležitých orgánů. Jeho nejdůležitější funkce je vylučovat teplo. Spalováním hnědého tuku se naše tělo zahřívá. Častější bílý tuk je k nalezení například na břiše, hýždích, v prsou nebo stehnech. Jeho funkce je skladování energie na horší časy.
Obézní lidé a lidé s nadváhou mají bílého tuku nadbytek. Protein sLR11 funguje jako brzda, která brání jeho spalování a přeměně na teplo. Píše to skupina vědců v čele s Andrewem Whittlem z Cambridgeské univerzity v časopise Nature Communications. Whittle a spol. studovali myši, které postrádaly gen, podle nějž se protein sLR11 v tokových buňkách vyrábí.
Proti obyčejným myším se zdály méně náchylné k tloustnutí. Vědci je zkusili krmit vysokokalorickou stravou. Metabolizmus hlodavců se v reakci na dietu okamžitě zrychlil. Na tom by nebylo nic divného. Energeticky vydatná strava zrychluje metabolizmus i obyčejným myším a lidem. Hlodavci postrádající protein sLR11 však vydávali několikanásobně víc energie za jednotku času než obyčejná zvířata.
V jejich bílých tukových buňkách byly aktivní stejné geny jako v hnědých. Bílá tuková tkáň měnila energii na teplo, místo aby jí skladovala. Biologové proto změřili hladinu proteinu sLR11 v lidské krvi. Čím víc měl daný člověk v těle bílého tuku, tím víc měl i podivného proteinu. Pacienti s podvázaným žaludkem hubnuli tím snadněji, čím méně proteinu sLR11 v jejich žilách kolovalo. Zdá se proto, že protein produkuje bílá tuková tkáň, aby bránila vlastnímu spalování.