Další Stonehenge? Archeologové zkoumají systém příkopů

Věda a technika
26. 7. 2014
Rekonstrukce kruhového příkopu (ilustrační foto).
Rekonstrukce kruhového příkopu (ilustrační foto).

Experti se sjeli do malého městečka blízko maďarských hranic. Letecké snímky totiž odhalily kruhové příkopy, pravděpodobně z období neolitu. Podle prvních odhadů sloužily jako obří kalendář a místo pro rituály.

Kruhová plocha obklopená sloupy kolem dokola, jejíž stáří sahá tisíce let zpátky. Jednu takovou turistickou atrakci už Evropa má. Málo se ale ví o podobném nálezu v nejvýchodnější spolkové zemi Rakouska na okraji města Rechnitz. Uvnitř příkopů jsou hradby s několika vchody. "Soustředné kruhové příkopy, některé až čtyři metry hluboké, budou nyní viditelné pomocí magnetické měřící techniky," řekl archeolog Klaus Löcker televizi ÖRF.

Historie města Rechnitz je dosud popisována jako oblast, která byla osídlena v keltském období kolem roku 500 před naším letopočtem. Nyní se zdá, že ve skutečnosti lidé obydleli tuto lokalitu více než pět tisíc let před Kristem.

Odborníci byli zmateni původním účelem tohoto místa, ale nyní se zdá, že bylo používáno jako kalendář a pro okolní obyvatelstvo měl rituální význam. "Nález je zhruba srovnatelný se Stonehenge, jen je asi o dva tisíce let starší," říká archeolog Franz Sauer.

Kritéria pro výběr místa jsou naprostou záhadou. Podobné žlabové systémy se ve střední Evropě již našly, ale tento z Rechnitzu je první v Burgenlandu. "Takové kruhové příkopy jsou vždy umístěny na mírném svahu, s cílem poskytnout jasný výhled na oblohu pro pozorování nebeských těles," vysvětlil Sauer.

Příchodem letecké archeologie v roce 1970 se umožnilo studium starověkých míst z nové perspektivy, uzavírá server The Local.

Autor: - lek -Foto: Wikimedia Commons , Wolfgang Glock (volné dílo)

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné