Štěstí v hlíně
Deprese? Možná se stačí projít po trávníku
28.09.2015 01:01
Bakterie jsou většinou spojovány se špínou a nemocemi. Vědci však zjistili, že mikroorganismus Mycobacterium vaccae má naopak pozitivní účinky, například mírnění deprese a úzkostných stavů. V lékárně ani u psychiatra však k dostání není. Kdo se chce s přátelským mikrobem setkat, měl by si sundat boty a vyrazit na procházku.
"Bosá chůze skutečně zlepšuje náladu, jako turistický spolek však nedokážeme prokázat nebo přímo zjistit, zda je důvodem bakterie Mycobacterium vaccae," uvedl David Mrhač ze spolku Bosá turistika. "Osobně se domnívám, že těch faktorů proč má chůze na boso příznivý vliv na psychiku bude více, než by bylo způsobeno pouze půdní baktérií," dodal Mrhač.
Podle loňského průzkumu Karlovy Univerzity a agentury STEM/MARK trpí v České republice depresivními projevy 22 procent žen a 15 procent mužů. Jedním z příznaků téhle stále častější choroby je nedostatek serotoninu - neurotransmiteru, který hraje významnou roli při vytváření nálad. Jeho nedostatek navíc způsobuje i poruchy spánku, agresivitu nebo podrážděnost.
Při vystavení se půdní bakterii Mycobacterium vaccae však dochází k vylučování serotoninu v mozku, což příznivě působí na psychické zdraví. Děje se tak díky tomu, že ačkoliv mikrob nezpůsobuje žádnou nemoc, dochází v těle k imunitní reakci, která stimuluje tvorbu tohoto důležitého neurotransmiteru.
Vědci se snaží zjistit, v jakém množství jsou bakterie pro člověka příznivé a zkoumají i další výhody. Například se spekuluje, zda by se bakterie dala využít i pro léčbu rakoviny nebo alergií a astmat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.