Kudy přesně vede bloudivý nerv? Jak jsou játra zásobována krví? A jak jsou uspořádány kůstky v zápěstí? Nová služba Googlu umožňuje zkoumat lidskou anatomii přímo v internetovém prohlížeči - na interaktivním 3D modelu.
Po otevření stránky se službou Body Browser se na obrazovce objeví ženská postava cudně zakrytá spodním prádlem, vyhledávací okénko a jednoduchý navigační panel. Ten nabízí šest anatomických vrstev: kůži, svaly, kosti, kardiovaskulární soustavu, nervovou soustavu a vnitřní orgány.
Kteroukoli z vrstev lze vypínat a zapínat, ale také měnit intenzitu jejího zobrazení. Je tak například možno pouze lehce naznačit uspořádání svalů a zvýraznit cévy, které je zásobují.
Postavou lze otáčet podél dvou os a kolečkem myši přibližovat jednotlivé detaily. Je dokonce možné se s virtuální kamerou dostat přímo do těla a "navštívit" například hrudní koš nebo mozkovnu.
Vyhledávač (pracující s anglickými názvy) umožňuje rychle zobrazit konkrétní anatomickou strukturu, program ji pak na pozadí ostatních orgánů zvýrazní.
Je však také možno vydat se na slepou "procházku" po lidském těle, přičemž po kliknutí na vybranou oblast se zobrazí popiska. Ta bohužel (alespoň prozatím) obsahuje pouze název, ne podrobnější informace o fyziologické funkci a anatomických souvislostech.
Jen pro nejnovější prohlížeče
Program není nutno instalovat, aplikace běží přímo v okně internetového prohlížeče.
Služba využívá 3D technologii WebGL, takže funguje pouze na nejnovějších verzích prohlížečů: v Google Chrome 9, v bateverzi Firefoxu 4.0b1 nebo v Safari pod operačním systémem Mac OS X 10.6 (Snow Leopard).
TÝDEN.CZ ji testoval v Google Chrome 9, kde fungovala bez problémů. Měl by ji zvládnout i Chrome 8, v něm je však potřeba nejprve do adresního řádku napsat "about:flags" a u řádku s WebGL zakliknout "Enable", tedy povolit. Po restartování prohlížeče by měl Body Browser fungovat.