Muži potřebují alkohol, aby se dokázali socializovat, tvrdí vědci

Věda a technika
18. 3. 2017 05:25
Muži potřebují ke komunikaci alkohol (ilustrační foto).
Muži potřebují ke komunikaci alkohol (ilustrační foto).

Alkohol jako vhodná pomůcka při seznamování a komunikaci s lidmi? Američtí vědci z univerzity v Pittsburghu mají jasno. Jejich výzkum jim potvrdil, že muži po vypití alkoholu přestávají skrývat jejich emoce a bez obav se začnou bavit. Alkohol jim tak pomáhá se začleňováním mezi lidi. Informaci uvedl web Daily Mail.

Typická podívaná - hospoda nacpaná štamgasty, kteří v klidu pokuřují, sledují fotbalový zápas v televizi, občas něco povzbudivě vykřiknou a pak se věnují pěnivému moku, jímž je aktivní obsluha aktivně zásobuje. Dá se říct, že pivo a muži ve většině případech tvoří ideální "pár". Nyní však vědci zjistili, co už možná mnozí vědí - muži potřebují alkohol k trávení příjemného času s přáteli proto, aby se dokázali rozpovídat a emočně naladit.

Zatímco ženy se dokáží bavit s ostatními prakticky pořád, aniž k tomu potřebují hladinu alkoholu v krvi, muži takové štěstí většinou nemají. Aby mohli být upovídaní jako jejich drahé dámské polovičky, většinou jim k tomu pomůže právě pivo či jiný alkohol.

Podle výzkumu, který provedl tým vědců na univerzitě v Pittsburghu, se muži se svými přáteli začnou bavit a srdečně smát až po několika hodinách. Výzkumníci se domnívají, že je to proto, že muži se nedokážou uvolnit a nedávají najevo emoce. Alkohol tak pomalu v jejich mozku způsobuje změny, díky nimž odpadají zábrany a strach ze ztrapnění.

Alkohol lépe působí na muže

Vědci se domnívají, že právě alkohol má na muže větší a lepší vliv, co se týče socializace, než je tomu třeba u žen. S tím souhlasí také profesor psychologie na univerzitě Strathclyde John Davies. "Existují dva aspekty toho, proč tomu tak je. Těmi jsou farmakologické a sociální. Za prvé alkohol dezinhibuje části mozku, které regulují chování a emocí. Díky tomu mají lidé tak větší šanci k projevu emocí. Například pláčou nebo projevují lásku," vysvětlil jeho teorii.

Dodal, že zatím nerozumí tomu, proč to tak je. Zřejmé je ale to, že vlivem působení alkoholu v mozku, se člověk lépe sociálně začleňuje, nedělá mu problémy komunikovat s ostatními, dokonce i úplně cizími lidmi, rychle se spřátelí a bez obav projevuje emoce. "Lidé, zejména muži, si pak tu konverzaci více vychutnají," uzavřel autor výzkumu doktor Michael Sayette.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ