Noční osvětlení sjezdovek vede k předčasné březosti a úhynu zvířat

Věda a technika
17. 1. 2017 18:04
Večerní osvětlení skiareálu Klínovec.
Večerní osvětlení skiareálu Klínovec.

Zmatená příroda? Vědci z Univerzity Karlovy přišli s novým výzkumem. Podle jejich dvouleté studie je prokázáno, že osvětlení z lyžařských sjezdovek vážně škodí zvířatům - způsobuje u nich předčasnou březost. Ta vede k nadměrnému úhynu mláďat. Někteří provozovatelé lyžařských areálů totiž nasvěcují sjezdovky až padesátkrát více, než doporučují ochránci přírody. Informace o problému uvedl zpravodajský web Rozhlas.cz.

Světelné osvětlení neovlivňuje jen lidi, ale také zvířata. S tímto tvrzením předstoupili vědci z Univerzity Karlovy před veřejnost a svoje mínění potvrdili i jejich dvouletým výzkumem.
Luděk Bujalský z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK uvedl, že nadměrné osvětlení na sjezdovkách přenastavuje denní a noční rytmy zvířat. To se podle něj může projevit například tím, že se náhle mění jejich rozmnožovací doba. Změny se projevují zejména u srnek, jelenů, ptáků a menších obratlovců.

"Zvířata se začínají rozmnožovat dříve. Vlivem světelného smogu si totiž myslí, že den je dlouhý a už nastalo jaro," vysvětlil Bujalský. Dodal, že kvůli tomu se v zimě rodí více mláďat, která vlivem mrazivého počasí brzy uhynou.

Podle odborníků za to mohou přesvícené sjezdovky. Například nejdelší osvětlená sjezdovka v Česku Protěž v Janských Lázních je při nízké oblačnosti, nebo mlze vidět dokonce i z Hradce Králové. Město je přitom od místa vzdáleno 50 kilometrů. Odborníci se shodují, že světelné emise z tohoto lyžařského areálu můžou měnit velké území Krkonoš.

Rozsah světla závisí na počasí

Stanislav Březina z oddělené ochrany přírody Krkonošského národního parku upozornil, že rozsah osvětlení závisí hlavně na počasí. "Když jsme měřili světelný smog za jasného počasí, tak to dopadlo tak, jak jsme čekali - čím dál jsme šli od sjezdovky, tím světla ubývalo," vysvětlil Březina.

Změna počasí je ale podle jeho slov velmi překvapila. Když začalo být mlhavo, podnikli tu samou cestu ještě jednou. Zjistili, že v té samé vzdálenosti, kdy předtím světlo ubývalo, bylo stále dobře zřetelné. Aby osvětlení zmizelo úplně, museli nachodit i desítky kilometrů.

Největší problém Březina vidí v intenzitě osvětlení. "Jsou extrémní doporučení, které říkají, že by intenzita světla měla být okolo 3 až 5 luxů a my jsme naměřili i 200 luxů," uvedl. Vlekaři však argumentují tím, že sjezdovky musí být výrazně osvětleny, kvůli bezpečnostnímu lyžování.

Odborníci se však k tomuto názoru staví skepticky. Podle nich není nutné tak přehnaně svítit. Stačí, aby se reflektory více sklopily, změnila se barva a mělo by být údajně po problému. Této problematice se také věnuje ministerstvo životního prostředí, které letos pracuje na nových předpisech o omezení světelného znečištění.

Autor: - mel -Foto: ČTK , Kubeš Slavomír

Další čtení

Epic nabízí zdarma Chuchla od českého studia Amanita Design

Věda a technika
25. 4. 2025

Další podrobnosti o GTA 6 už brzy – insider slibuje informace o online režimu

Věda a technika
28. 4. 2025

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ