Po téměř půl století vychází nový atlas, který pohledem moderní české historické vědy zachycuje české a československé dějiny. Unikátní ručně vázaná publikace nazvaná Akademický atlas českých dějin obsahuje zhruba čtyři stovky map a další kartografické modely, texty a grafy od pravěku po moderní dějiny. Netradičně prolíná tři hlavní témata, jimiž jsou člověk, prostor a čas. Nově čtenářům představuje problematiku církví v 19. a 20. století. Sloužit nejen akademické obci i učitelům a studentům.
Akademický atlas vznikl pod vedením historičky Evy Semotanové a kartografa Jiřího Cajthamla v rámci výzkumného programu Historického ústavu Akademie věd ČR. Vydalo ho nakladatelství Academia; na trh ho uvede příští týden v rámci festivalu Svět knihy. Podle ředitele Jiřího Padevěta se cena bude pravděpodobně pohybovat mezi 3000 až 3500 korunami.
"Přiblížit občanům České republiky jejich vlastní historii touto formou je, myslím, velmi poučné a poutavé. Informací je tam obrovské množství na malé ploše, i když kniha je velká," řekl ČTK Padevět. Atlas vychází v nákladu 1500 výtisků, protože dotisk by byl prý tak drahý, že nakladatelství ji bude raději prodávat déle. "Je to naprostý unikát, který hned tak znovu nevyjde," zdůraznil Padevět.
Každou mapu a kapitolu provází stručný textový komentář, v němž se autoři odkazují na použité prameny a literaturu. Kromě historických map představuje atlas počítačové modely a mapy zpracované jako výstupy souborů Geografického informačního systému, reprodukce starých map, tabulky i letecké snímky. Historik Jaroslav Šebek doufá, že tyto názorné pomůcky zvýší u studentů zájem o výuku dějepisu i historie 20. století.
Autoři vycházeli ze soudobého pohledu na dějiny českých zemí v mezinárodním, zvláště středoevropském kontextu. Podle historičky Semotanové vytvářeli knihu novým stylem práce historické kartografie, jenž v uplynulých 25 letech nebyl běžný. Hlavní atlasová část se člení na pět časových oddílů, pravěk, středověk, raný novověk, novověk a moderní dějiny.
Kupříkladu ukazuje ve druhé polovině 20. století vývoj hospodářství a krajiny i její poškození. Některé otázky moderních dějin však podle autorů ještě nejsou natolik probádány, aby se mohly kartograficky uchopit, a to i vzhledem k výzkumu v dříve nepřístupných archivech. Po čase by si prý tato etapa dějin zasloužila samostatný historický atlas.
Nově atlas představuje i moderní církevní dějiny, které podle historika Šebka zatím nebyly kartograficky zpracovány. "Je to velký posun k atlasům, které vyšly v době komunismu, ale i k atlasům z minulých dob, protože církevní dějiny moderní doby nebyly příliš reflektovány nikdy," dodal.
Po půl století vychází nový Akademický atlas českých dějin
Věda a technika
5. 5. 2014 13:25
Vychází nový Akademický atlas českých dějin (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Shutterstock