Tmavá kůže a blond vlasy. V Oceánii si genetika vyhrála

Věda a technika
7. 5. 2012 10:43
Blonďaté vlasy obyvatel  Šalamounových ostrovů jsou výsledkem unikátní mutace.
Blonďaté vlasy obyvatel Šalamounových ostrovů jsou výsledkem unikátní mutace.

Vysoké procento blonďáků není charakteristické pouze pro sever Evropy. Ale zatímco Skandinávci mají kromě vlasů světlou i kůži, obyvatelé Šalamounových ostrovů ležících východně od Papuy-Nové Guineje jsou nejtmavší lidskou populací mimo Afriku. Část z nich má přesto vlasy jako len. Genetická analýza odhalila, že evropští přivandrovalci jsou v tom nevinně.

Tmavý pigment představuje účinnou ochranu před UV zářením, proto obecně platí, že čím blíže rovníku, tím jsou kůže a vlasy tmavší. Evropané to svou koloniální expanzí na všechny kontinenty (a zavlečením afrických otroků na americký kontinent) poněkud zkomplikovali, ale pro populace, které se na jednom místě vyvíjely tisíce až desetitisíce let, to platí poměrně spolehlivě.

Obyvatelé Šalamounových ostrovů se tomuto pravidlu vymykají. Přestože mají tmavou kůži, až deset procent z nich má blond vlasy. Tak významné zastoupení světlých vlasů nenajdeme nikde jinde s výjimkou severu Evropy.

Tým britských, kanadských, amerických a německých genetiků zjišťoval, jaké je genetické pozadí této anomálie. Dosavadní teorie hovořily o tom, že se gen pro světlé vlasy na ostrovy dostal v minulých staletích s evropskými kolonizátory a obchodníky, případně že nejde o geneticky podmíněnou vlastnost, ale důsledek vyšisování mořskou vodou a sluncem spolu se stravou založenou na mořských plodech.

Genetická analýza publikovaná v časopise Science však odhalila, že blonďaté vlasy obyvatel Šalamounových ostrovů jsou způsobeny mutací, která je zcela jiná než genetické příčiny blond vlasů u Evropanů. Zatímco v Evropě o barvě vlasů rozhoduje hned několik genů, takže barevná paleta je velmi široká, na Šalamounových ostrovech je výchozí barva černá a mění se pouze působením této jedné unikátní mutace. Změna jediného písmene genetického zápisu způsobuje, že část tamních obyvatel má vlasy blonďaté.

Blond vlasy má asi desetina obyvatel Šalamounových ostrovů.Mutaci ve svých buňkách nese čtvrtina obyvatel ostrovů, ale protože není dominantní, projevuje se pouze u těch, kteří ji mají v obou kopiích příslušného genu - od matky i od otce.

Tato mutace se nikde jinde na světě nevyskytuje, Evropané jsou tedy mimo podezření. Po svém vzniku se zřejmě rozšířila pouhou náhodou, což u malých populací není nic překvapivého. Vzácné mutace se u nich mohou rozšířit, aniž by musely představovat nějakou evoluční výhodu.

Lze si představit i to, že blond vlasy byly považovány za více sexy a blonďáci díky tomu zanechávali více potomků, čímž se mutace v populaci postupně šířila. Ale antropologové nezaznamenali žádné důkazy o podobných preferencích, takže prostá náhoda se zdá být nejpravděpodobnějším vysvětlením.

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ