Počítač na fotbalu
Umělá inteligence analyzovala taktiku týmů ve španělské lize
25.08.2015 07:07
Když se fotbalisté chystají na důležitý zápas, analyzují způsob hry soupeře. Výpočetní technika by jim to mohla usnadnit.
Nejúčinnější taktika je žádná. Čím méně předvídatelně se tým na hřišti chová, tím líp. Tvrdí to počítačoví vědci Laszlo Gyarmati z Katarského výpočetního institutu a Xavier Anguera z firmy Telefonica. Analyzovali pomocí počítače loňskou sezónu španělské fotbalové ligy. Použili umělou inteligenci k detailnímu rozboru chování hráčů na hřišti. Zajímaly je přihrávky. Chtěli zjistit, jestli je možné způsob hry týmu pomocí matematických pojmů, které může zpracovat počítač. Loňskou soutěž vyhrál celek Atlético Madrid.
Jeho chování bylo ze všech dvaceti mužstev v soutěži nejhůře předvídatelné. Přihrávky Atlética vedly nejčastěji do třetiny hřiště před soupeřovou brankou, jejich výměny mezi jednotlivými hráči byly ale relativně jednoduché. Za Atléticem ovšem skončily FC Barcelona a Real Madrid. Oba dva tyto týmy si naopak přihrávaly velmi složitě.
Výzkumníci tvrdí v práci vyvěšené na webu arxiv.org, že se všechna mužstva držela jedné ze tří základních taktik. První skupina týmů (např. Atlético Madrid) měla podle vědců sklon držet balón ve vzdálenosti přibližně šedesát metrů od branky soupeře na jedné straně hrací plochy. Druhá skupina (Málaga) se s míčem pohybovala v pásmu čtyřicet až šedesát metrů od brány soupeře, ale strany střídala. Třetí kategorie týmů (Barcelona) se vyžívala v dlouhých přihrávkách.
Badatelé si myslí, že by jejich program mohl pomoci trenérům s taktickým rozhodováním jak před zápasem, tak během něj. Vědecké studium dat z kolektivních sportů je v posledních deseti až patnácti letech oblíbené. Třeba Aaronovi Clausetovi a Marině Koganové z Coloradské univerity nedívno vyšlo, že se skóre v hrách, jako je basketbal nebo hokej, mění náhodně jako při házení mincí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.