Preference pravé ruky není moderním "vynálezem" druhu Homo sapiens. Pravorukost byla typická už pro příbuzné dnešního člověka nejméně před půl milionem let. Mezinárodní vědecký tým to prokázal pomocí elektronového mikroskopu.
Vědci analyzovali stopy na přední straně zubů dávných zástupců rodu Homo. "Elektronový mikroskop odhalil, že rýhy byly způsobeny naostřenými kameny. Dospěli jsme k závěru, že hominidé uchopili ústy maso a kamenným nástrojem ho uřízli těsně u zubů, jako to dělají Eskymáci s nožem," vysvětlil listu El Mundo španělský paleontolog José María Bermúdez de Castro, který výzkum koordinoval.
Pozornost vědců upoutala skutečnost, že všechny stopy byly paralelní a vedené stejným směrem - podle vzorce, který ukazuje na použití pravé ruky při uchopování kamenného nástroje.
Obyvatelé španělské jeskyně Sima de los Huesos, kde byly nalezeny půl milionu let staré ostatky Homo heidelbergensis, i mladších neandertálských lokalit v jiných částech Evropy byli z více než 93 procent pravorucí, píší vědci v časopise Laterality.
Tento rys podle David Ferayera z univerzity v Kansasu umožňuje lépe pochopit i vznik jazykových schopností primitivních lidských skupin. Centrum řeči je v levé hemisféře mozku, jež také kontroluje pravou stranu těla, a proto existuje spojení mezi pravorukostí a řečí. "Všeobecný vzájemný vztah mezi používáním rukou a hemisférami mozku ukazuje, že lidský mozek se lateralizoval do moderní formy už před nejméně půl milionem let a že se tento vzorec od té doby nezměnil," říká Ferayer. "Není důvod si myslet, že tento vzorec nejde dále do minulosti. Řeč má zřejmě velmi prastaré kořeny."