Akademický sněm v Praze podle očekávání drtivou většinou hlasů zvolil nynějšího předsedu Akademie věd ČR Jiřího Drahoše kandidátem pro tuto funkci na další volební období. "Z 238 přítomných členů sněmu s platnými hlasy odevzdalo hlasovací lístky 196 účastníků, z nichž 172 hlasovalo pro Drahoše, 14 bylo proti a deset se hlasování zdrželo," řekl Jan Martinek z tiskového odboru akademie.
Nyní akademie návrh kandidáta na předsedu postoupí k projednání vládě, poté předsedu jmenuje prezident republiky. Druhé čtyřleté funkční období Drahošovi začne v březnu příštího roku.
Volební výsledek podle Drahoše ukázal, že má solidní osmaosmdesátiprocentní podporu v řadách akademického sněmu, ale i kritiky. Není jich však podle něj tolik, aby to jeho představu o dalším vývoji AV, kterou sdílí s akademickou radou, zviklalo. S výsledkem volby je proto spokojen. "Myslím si, že je těžší obhajovat pozici, než se o ni ucházet poprvé, přece jen názor na kandidáta může být kritičtější," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Třiašedesátiletý Drahoš v předvolebním projevu zdůraznil, že se po celé funkční období snažil odvrátit destabilizaci akademie věd bojem proti snahám krátit akademii dotace. Po zvolení slíbil, že bude i nadále bojovat za akademii ze všech sil a že se bude snažit přesvědčit i ty, kdo pro něj nehlasovali, že hlas pro něj byla dobrá volba.
Hovořil také o nutnosti dalšího zvyšování kvality vědeckého výzkumu a o nutnosti finančně stimulovat ty nejlepší, zejména mladé vědce. Zdůraznil nutnost daleko intenzivnější spolupráce akademie a vysokých škol i spolupráce s průmyslem, která nyní podle něho takřka neexistuje.