Lidem s psychosexuálními problémy bude možná v budoucnu stačit k vyléčení speciální injekce a pohled na páry v sexuální či romantické situaci. Se zprávou přišel server Independent.
Hormon, který v lidském těle startuje pubertu, by mohl být užitečný i při léčbě psychologických sexuálních potíží.
Přírodní hormon pojmenovali vědci přiléhavě kisspeptin. Spojují ho se sexy a romantickými pocity a je nezbytný pro reprodukční systém lidského těla.
Vědci na londýnské Imperial College testovali účinky kisspeptinu na devětadvaceti mladých mužích. Zjistili, že hormon výrazně stimuluje mozek, když se jeho příjemce dívá na obrázky párů v sexuálních nebo romantických situacích. Magnetická rezonance zároveň odhalila, že injekce neměla vliv při pohledu na fotky bez romantického podtextu.
Vedoucí výzkumu profesor Waljit Dhillo uvedl, že objev by mohl být užitečný k léčbě mnoha emočních problémů, které jsou spojovány s neplodností. Mozek podle něj hraje v reprodukci důležitou roli, my jeho plnou důležitost ale zatím nechápeme.
"Naše pilotní výsledky jsou nové a zajímavé. Naznačují, že kisspeptin hraje roli při stimulaci některých emocí a souvisí se sexem a reprodukcí," vysvětlil profesor Dhillo.
Kisspeptin má ale i širší spektrum možného využití. Podle vědců by mohl pomoct také v boji s depresemi. Injekce kisspeptinu sice neumí navodit pozitivní náladu, ale redukuje negativní emoce. "Naše studie ukazuje, že kisspeptin podporuje sexuální a romantickou aktivitu v mozku a zároveň potlačuje negativní nálady," řekl spoluautor studie Alexander Comnions.
Zkoumaný hormon zasahuje nejen oblasti mozku spojené s romantickou láskou, ale i mateřskou a nepodmíněnou lásku.
Vědecký tým chce ve výzkumu pokračovat a zacílit na ženy. "Se svým týmem chci pokračovat ve výzkumu kisspeptinu a jeho využití v efektivní léčbě psychosexuálních problémů a snad i pomoct párům bojujícím s neplodností," dodal na závěr profesor Dhillo.