Podle zatím nepříliš rozsáhlé studie žije lidský mozek dál, i když se dá tělo z mnoha hledisek prohlásit za mrtvé. S přelomovým objevem přišli kanadští vědci, kteří považují zjištění za otevřenou bránu k novým lékařským výzvám. Informaci zveřejnil server Independent.
Aktivita mozku pokračuje i víc než deset minut poté, co je tělo z lékařského hlediska mrtvé, ukázala to nová vědecká studie.
Kanadští vědci pozorovali lidský mozek, který podle všeho funguje, i když je už člověk ze všech zásadních úhlů pohledu mrtvý. Nemá puls, zorničky nereagují. Testy ale prokázaly, že pacientův mozek v některých případech stále pracuje. Výzkumníci u něj zaznamenali stejné vlny, jaké jsou pozorovatelné třeba při hlubokém spánku.
Objev se zatím týká jen přibližně jednoho ze čtyř lidí. Těm funguje mozek záhadně dlouho a podobně, jako většině lidí těsně před smrtí. Tedy předtím, než přestanou dýchat.
Odlišné chování mozku po smrti některých pacientů si lékaři zatím neumějí vysvětlit. Je podle nich složité vyvozovat závěry z tak malého vzorku pacientů. Zároveň jsou si ale jistí, že při pozorování nešlo o selhání techniky či chybu lékařů. Je podle nich nemožné se takto výrazně splést.
Až do této chvíle si byli lékaři téměř jistí, že většina mozků ukončí svou aktivitu do jedné minuty od smrti. V mnoha ohledech jde tedy o zásadní lékařský objev.
Co se děje s tělem po smrti, zůstává záhadou a vědci stále přicházejí s výzkumy, které odhalují střípky z posmrtného biologického života. Už v nedávné studii se ukázalo, že například geny pracují dál i několik dní po smrti člověka.