Olomoučtí chemici vyvinuli tester, který rychle a prokazatelně určí případnou kontaminaci pitné vody. Levný a rychlý test v podobě malé kartičky dokáže zjistit výskyt nebezpečných chemických látek i zdraví ohrožující mikroorganismy. Jeho majitele tak ochrání například před zdravotními problémy, které před časem postihly obyvatele pražských Dejvic či Nového Boru.
Chemici jej začali vyvíjet před dvěma roky. Tester v hodnotě několika korun by se mohl dostat k zájemcům již v příštím roce. Vědci nyní oslovují firmy, které by mohly mít o jeho výrobu zájem, informovali zástupci Univerzity Palackého v Olomouci.
"Náš systém si lze představit jako občanský průkaz - zalaminovanou kartičku. Tu ponoříme do vody a pak už jen počkáme na výsledek. Obdobně jako se dají koupit testy na analýzu moči či těhotenské testy, mohli by si zájemci pořídit test na pitnou vodu. Jím si prověří nejen vodu z vodovodu, ale třeba i z vlastní studny," uvedl vedoucí výzkumného týmu Jan Petr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Test je podle něj určený široké veřejnosti.
V testeru se podle odborníků nachází systém kanálků s činidly, která zjišťují základní chemické parametry vody. Mikrobiologické ukazatele pak zastupuje druhý, oddělený systém kanálků, v němž dochází i ke kultivaci případných nežádoucích mikroorganismů. "Hlavní předností systému je jeho komplexnost - analyzuje jak chemickou, tak mikrobiologickou kontaminaci," doplnil Petr. Tester přitom zájemce vyjde pouze na několik korun, náklady jsou podle odborníků nízké především proto, že hlavními materiály pro výrobu jsou papír a vosk.
Miniaturizovanými systémy pro odhalování různých látek se olomoučtí vědci zabývají dlouhodobě. V minulosti spolu s kolegy v Německu našli způsob, jak odhalit pomocí čipů nebezpečné bakterie antraxu i v jejich skryté podobě ve sporách. Svůj současný výzkum chtějí nyní chemici posunout ještě dále, ve spolupráci s informatiky jej chtějí propojit také s chytrými telefony. "Chceme, aby budoucí uživatel mohl pouze vyfotografovat kartičku s testem, kliknul na telefon a měl informaci, jestli je voda pitná, nebo ne. Software vyhodnotí i druh znečištění," uvedl Petr.
Znečištěná voda způsobila letos problémy v zemi tisícům lidí. V květnu se v Praze 6 voda kontaminovaná mimo jiné viry dostala z kanalizace do vodovodního řadu. Onemocnělo přes 4000 lidí, z toho tři desítky skončily v nemocnici se střevními potížemi. Ty postihly v srpnu také obyvatele v části Nového Boru a nedaleké Okrouhlé na Českolipsku, v obou obcích onemocněly stovky lidí.
Olomoučtí vědci vyvinuli tester, který upozorní na závadnost vody
Věda a technika
8. 9. 2015 16:11Tester ochrání jeho majitele před zdravotními problémy z kontaminované pitné vody.
Autor: ČTK Foto: ČTK
Další čtení
Zrychlete svoji práci a načítání her s úložištěm od Samsungu
Věda a technika
14. 1. 2025
Studenti z VUT Brno mají podporu ESA v přípravě mise zkoumající sinice
Věda a technika
13. 1. 2025
MSI na veletrhu CES 2025 představuje novou řadu notebooků s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 50
Věda a technika
10. 1. 2025