Český vědec v Science: jak v atmosféře vznikají ledové krystaly?

Věda a technika
21. 9. 2012 12:15
K tomu, aby vznikl ledový krystal, je zapotřebí nejméně 275 molekul vody (ilustrační foto).
K tomu, aby vznikl ledový krystal, je zapotřebí nejméně 275 molekul vody (ilustrační foto).

K tomu, aby vznikl ledový krystal, je zapotřebí nejméně 275 molekul vody. Toto zjištění česko-německého týmu chemiků publikoval časopis Science. Ale proč vědce něco takového vůbec zajímá? Je to důležité pro pochopení dějů v atmosféře, například vzniku ozonové díry nebo vývoje klimatu. Výzkum navíc pomáhá objasnit, kdy se z neuspořádaného shluku molekul stává jasně definovaný materiál.

" Je to překvapivý výsledek, doposud se předpokládalo, že ke krystalizaci ledu je potřeba více než tisíc molekul," říká Petr Slavíček z pražské Vysoké školy chemicko-technologické, který se na výzkumu podílel za českou stranu. Spolupracoval se čtveřicí odborníků z univerzity v Göttingenu a z Ústavu Maxe Plancka pro dynamiku a samoorganizaci.

Poznání mechanismů vedoucích ke vzniku nepatrných ledových krystalů je důležité například pro modelování atmosféry, v níž se na krystalcích a kapičkách vody odehrávají důležité chemické reakce. Například ozónová díra nad Antarktidou vzniká díky tzv. polárním stratosférickým mračnům tvořeným krystalky vody spolu s kyselinou dusičnou a sírovou. Na těchto krystalcích se z chlorovodíku uvolňují atomy chloru, které rozkládají ozón.

Petr Slavíček z Vysoké školy chemicko-technologické.

Vědci nestudovali krystalizaci kapalné vody, ale zaměřili se na kondenzaci amorfní a krystalické vody přímo z plynné fáze, což je proces, který v horních vrstvách atmosféry hraje významnou roli.

"O vzniku a struktuře malých vodních částic v atmosféře toho víme strašlivě málo. Experimenty v laboratoři a molekulární simulace jsou asi nejschůdnější cestou, jak se o těchto věcech něco dozvědět," říká Petr Slavíček.

Experiment navíc odpovídá na otázku, při jakém množství molekul už můžeme mluvit o "materiálu". Jedna či dvě molekuly vody se nechovají ani jako kapalina ani jako krystal. Okem viditelná dešťová kapka obsahuje více než 1021 molekul. Nový výzkum ukazuje, že jako látky známé z makrosvěta se chovají i nečekaně malé shluky molekul.

Jak vzniká nanokrystal?

Zatímco v kapalné vodě jsou molekuly nahloučené do náhodných a proměnlivých shluků, v ledu jsou uspořádány do pravidelné šestiúhelníkové struktury, což mimo jiné způsobuje, že led má větší objem než kapalná voda.

Nanočástice o malém počtu molekul se do krystalu za žádných okolností neuspořádají, molekuly se zhroutí a vytvoří amorfní kouli. Teprve od určité velikosti se uvnitř této koule začne vytvářet zárodek krystalové struktury. "První projevy krystalizace vidíme pro shluky 275 molekul vody a pro 475 molekul je už krystal prakticky hotový," říká Petr Slavíček.

Krystal se začíná tvořit z 275 molekul vody. Ve větších klastrech už je krystalické jádro jasně patrné.

Sodík místo teploměru

Krystalová struktura látek se obvykle zkoumá pomocí difrakce (ohybu) rentgenového záření. Takto je možné zjistit strukturu i velmi složitých molekul. Například struktura dvoušroubovice DNA byla v roce 1953 odhalena právě tímto způsobem.

S krystalky o pouhých několika desítkách atomů to není tak jednoduché. "Pro vodní částice klasické metody nepřicházejí v úvahu mimo jiné proto, že není možné připravit větší množství vodních nanokrystalků o stejné velikosti. Láhev s nanokrystaly si nikde nekoupíte," podotýká Slavíček.

Autoři aktuální publikace v Science na to šli jinak. Nejprve vytvořili nanokrystalky nejrůznějších velikostí, na něž "posadili" atom sodíku. Z toho lze snadno odtrhnout elektron, čímž vzniknou nabité částice. S nabitými částicemi si už molekulární fyzikové umí poradit. "Jakmile máte nabitou částici, není problém pomocí hmotnostní spektrometrie určit její hmotnost," vysvětluje pro TÝDEN.CZ Petr Slavíček. Sodík tak vědcům umožnil určit, z kolika molekul vody se ten který zkoumaný vzorek skládá.

Ale to není všechno. Sodík navíc funguje jako jakýsi nanoteploměr: elektron se z něj vyráží tím snadněji, čím je částice teplejší. Nanočástice vody je možné zahřát laserem v infračervené části spektra, přičemž platí, že ledový krystal se zahřívá jinými vlnovými délkami než amorfní voda. Díky tomu bylo možno určit, které ze vzorků krystalizovaly v led a které na to byly ještě příliš malé.

Nový přístup studia vodních nanočástic a aerosolů představuje výsledek dlouholeté spolupráce mezi göttingenskou laboratoří a pražskou teoretickou skupinou Petra Slavíčka. Pražská laboratoř se otázkám modelování chemie a fotochemie atmosférických aerosolů věnuje už několik let ve spolupráci s experimentátory z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského. Na tomto ústavu, v laboratoři Michala Fárníka, jsou nyní i pomocí nové metody zkoumány vodní částice, na kterých dochází k rozkladu ozónu ve svrchních vrstvách atmosféry.

Autor: - von -Foto: Profimedia , Tereza Krchová, Buck et al./Science

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ