Čistší vzduch? Globální emise prý klesnou, míní vědci

Věda a technika
8. 12. 2015 10:25
Je to prý poprvé, co emise oxidu uhličitého nevzrostou, i když světová ekonomika roste.
Je to prý poprvé, co emise oxidu uhličitého nevzrostou, i když světová ekonomika roste.

Globální emise oxidu uhličitého letos v porovnání s loňskem nevzrostou či dokonce lehce klesnou. Je to poprvé, co tato situace nastane, i když světová ekonomika roste. Tvrdí to vědci ve studii zveřejněné v časopise Nature Climate Change, která byla představena na nynější klimatické konferenci OSN v Paříži. Jev je prý dán menším využíváním uhlí v Číně a rostoucí oblibou obnovitelných zdrojů energie, píše BBC.

Vědci ale očekávají, že tento stav bude jen dočasný a emise stoupnou zároveň s tím, jak porostou rozvíjející se ekonomiky, využívající především uhlí. Obavy panují v tomto směru zejména ohledně Indie. Vrchol je prý teprve před námi.

Globální emise oxidu uhličitého (CO2) rostly od roku 2000 ročně o dvě až tři procenta. Zpomalení nastalo jen v roce 2014 (růst o zhruba 0,6 procenta) a letos by emise mohly dokonce klesnout o stejné množství. "Čekáme udržení současné úrovně, nebo dokonce lehký pokles," řekla BBC vedoucí analýzy dat Corinne Le Quereová z britské University of East Anglia.

Čína podle ní restrukturalizuje svou ekonomiku a používá méně uhlí a v celém světě se intenzivněji využívají obnovitelné zdroje. "A to je ta nejzajímavější část: můžeme nyní produkovat tolik obnovitelné energie, aby to vyvážilo použití uhlí jinde?" řekla Le Quereová.

Čína je podle ní nicméně stále zodpovědná za 27 procent světových emisí, což z ní činí největšího světového producenta těchto látek.

Konference OSN o klimatických změnách se koná od konce listopadu a měla by z ní vzejít nová dohoda o snižování emisí skleníkových plynů.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ