Beer Garden Days
Klimatolog: Zvykejme si na extrémy počasí
12.04.2015 06:01 Původní zpráva
V Praze jich přibylo o 61 procent, v Brně o 44 a v Ostravě o 43 procent. O čem je řeč? O takzvaných Beer Garden Days neboli dnech s možností příjemného posezení u piva na zahrádce. A může za to globální oteplování.
K výpočtu českých Beer Garden Days inspiroval klimatologa Radima Tolasze z Českého hydrometeorologického ústavu jeden jeho maďarský kolega, který vytvořil svou prezentaci Beer Garden Days. Tolasz pak porovnal počty dní, kdy je v deset večer nad dvacet stupňů Celsia - a to od roku 1961. Přibývání takových večerů s možným příjemným posezením u piva na zahrádce je jedním z důkazů globálního oteplování.
"Ve střední Evropě můžeme v souvislosti se změnou klimatu diskutovat i o těchto aspektech. Ten výpočet jsem dělal jako aprílový žertík," řekl v obsáhlém rozhovoru pro časopis TÝDEN klimatolog Tolasz. Dodal, že bychom ale neměli tento problém takto zlehčovat.
"Změna klimatu je globální fenomén, který prohlubuje hladomor v chudých oblastech Afriky, rozšiřuje oblasti s nedostatkem vody, snižuje dostupnost potravin, zvyšuje zdravotní rizika, začíná podmiňovat migraci a dokonce se v této souvislosti hovoří i o ozbrojených konfliktech. Diskuse o problému 'kdo za to může' by nás neměly odvádět od diskusí 'co s tím'," konstatoval Tolasz.
Klimatolog se vyjádřil i k posledním "podivnostem" v počasí - o Vánocích v nížinách nespadla ani vločka, zatímco o Velikonocích přišla pořádná chumelenice. Nezbláznilo se počasí?
"Takto expresivně bych se asi nevyjadřoval, ale je pravda, že se počasí v posledních letech nechová úplně 'normálně'. Normálnost je v klimatologii dána dlouhodobým průměrným stavem minimálně za třicet let, a to co dnes už považujeme za normální, bylo na začátku minulého století zcela extrémní," řekl Tolasz.
"Ale zrovna Vánoce bez sněhu jsou a byly u nás zcela běžné a Velikonoce jsou pohyblivý svátek, který mívá počasí hodně různorodé. A protože si málo pamatujeme, tak už jsme zapomněli, že i Velikonoce 2013 byly pod sněhem," dodal Tolasz.
* Čeká nás podobných extrémů v počasí v budoucnosti víc?
* Jak je možné, že i přes postupné oteplování je v okolí Antarktidy nejvíce ledu, co kdy bylo?
* Co říká klimatolog Tolasz na Klausovo zpochybňování změn klimatu?
* Připravuje se Česko na dopady globálního oteplování dostatečně?
Odpovědi na tyto a další otázky se dočtete v novém vydaní časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 13. dubna 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.