Klimatolog: Zvykejme si na extrémy počasí

Věda a technika
12. 4. 2015 06:01
Beer Garden Days.
Beer Garden Days.

V Praze jich přibylo o 61 procent, v Brně o 44 a v Ostravě o 43 procent. O čem je řeč? O takzvaných Beer Garden Days neboli dnech s možností příjemného posezení u piva na zahrádce. A může za to globální oteplování.

K výpočtu českých Beer Garden Days inspiroval klimatologa Radima Tolasze z Českého hydrometeorologického ústavu jeden jeho maďarský kolega, který vytvořil svou prezentaci Beer Garden Days. Tolasz pak porovnal počty dní, kdy je v deset večer nad dvacet stupňů Celsia - a to od roku 1961. Přibývání takových večerů s možným příjemným posezením u piva na zahrádce je jedním z důkazů globálního oteplování.

"Ve střední Evropě můžeme v souvislosti se změnou klimatu diskutovat i o těchto aspektech. Ten výpočet jsem dělal jako aprílový žertík," řekl v obsáhlém rozhovoru pro časopis TÝDEN klimatolog Tolasz. Dodal, že bychom ale neměli tento problém takto zlehčovat.

Počasí se mění, je stále tepleji (ilustrační foto)."Změna klimatu je globální fenomén, který prohlubuje hladomor v chudých oblastech Afriky, rozšiřuje oblasti s nedostatkem vody, snižuje dostupnost potravin, zvyšuje zdravotní rizika, začíná podmiňovat migraci a dokonce se v této souvislosti hovoří i o ozbrojených konfliktech. Diskuse o problému 'kdo za to může' by nás neměly odvádět od diskusí 'co s tím'," konstatoval Tolasz.

Klimatolog se vyjádřil i k posledním "podivnostem" v počasí - o Vánocích v nížinách nespadla ani vločka, zatímco o Velikonocích přišla pořádná chumelenice. Nezbláznilo se počasí?

"Takto expresivně bych se asi nevyjadřoval, ale je pravda, že se počasí v posledních letech nechová úplně 'normálně'. Normálnost je v klimatologii dána dlouhodobým průměrným stavem minimálně za třicet let, a to co dnes už považujeme za normální, bylo na začátku minulého století zcela extrémní," řekl Tolasz.

"Ale zrovna Vánoce bez sněhu jsou a byly u nás zcela běžné a Velikonoce jsou pohyblivý svátek, který mívá počasí hodně různorodé. A protože si málo pamatujeme, tak už jsme zapomněli, že i Velikonoce 2013 byly pod sněhem," dodal Tolasz.

* Čeká nás podobných extrémů v počasí v budoucnosti víc?

* Jak je možné, že i přes postupné oteplování je v okolí Antarktidy nejvíce ledu, co kdy bylo?

* Co říká klimatolog Tolasz na Klausovo zpochybňování změn klimatu?

* Připravuje se Česko na dopady globálního oteplování dostatečně?

Odpovědi na tyto a další otázky se dočtete v novém vydaní časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 13. dubna 2015.

Autor: Pavel BarochFoto: ČTK , Tobias Hase, Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ