V České republice startuje projekt CzechGlobe, který bude zkoumat globální změny klimatu. Výzkum s celkovým rozpočtem přes tři čtvrtě miliardy korun potrvá několik let. O výsledky se už nyní zajímají například americká NASA a francouzský METEO France.
Realizátorem projektu je Ústav systémové biologie a ekologie Akademie věd. Sídlo vědeckého týmu se 150 členy bude v Brně. Jde o první projekt v Česku, který se bude zabývat výhradně globální změnou klimatu a jejími dopady na lidský život ve všech jeho oblastech. Podporu získal z evropského Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.
Dotaci projektu ve výši 650 milionů korun dnes podepsal ministr školství Josef Dobeš. Evropské peníze z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace pokrývají vždy 85 procent ceny projektu. Zbytek musí předkladatel zaplatit z vlastních zdrojů.
Český tým doplněný o přední zahraniční vědce bude například sledovat výměnu oxidu uhličitého mezi ekosystémy a atmosférou, zkoumat geologické a hydrologické cykly, v laboratorních podmínkách simulovat nárůst oxidu uhličitého v atmosféře a zkoumat jeho dopady na rostliny.
Šéfem projektu je profesor Michal Marek, ředitel Ústavu systémové biologie a ekologie. Je považován za průkopníka moderních ekofyziologických metod používaných při terénních výzkumech lesních ekosystémů.
Důležitou součástí projektu bude rovněž využití výsledků výzkumu při vývoji nových technologií a výrobků, především biopaliv třetí generace.