Téměř celý povrch grónského kontinentálního ledovce během pouhých čtyř dnů v červenci roztál. Rychlost a rozsah tohoto tání nemá v posledních více než třiceti letech, během nichž je Grónsko pod dohledem satelitů, obdoby. Na svých internetových stránkách o tom informovala NASA.
Ze satelitních snímků vyplývá, že zatímco 8. července tání zasáhlo kolem 40 procent povrchu ledovce, za čtyři další dny se rozšířilo na 97 procent povrchu. Zasáhlo jak pobřežní oblasti, tak centrální část, kde je led přes tři kilometry silný. Nyní již podle vědců většina povrchu ledového příkrovu zase zamrzá.
Většinou v letních měsících taje asi polovina povrchu ledové masy, dosavadní rekord byl 55 procent. Letošní tání se tak rozsahem zcela vymyká. Podobně silné tání se sice podle vědců objevilo již v minulosti, naposledy ale v roce 1889.
Extrémní tání dokládají data ze tří satelitů: indického Oceansat-2 a dvojice družic provozovaných NASA: Aqua a Tera.
Co letošní rychlé a rozsáhlé tání způsobilo, budou podle NASA vědci ještě nějakou dobu zjišťovat. Zatím prý není jasné, zda jde o přirozený - i když vzácný - jev, nebo zda jej způsobují klimatické změny, k nimž přispívají i lidé. Pozorovaný úbytek ledu se však časově shoduje s neobvyklou meteorologickou situací, během níž ostrov zasáhla nezvykle silná vlna teplého vzduchu.
Zatím je brzy na to, aby bylo možno potvrdit, zda neobvyklé tání přispěje k trvalému úbytku ledovce, nebo zda voda stihne opět zamrznout dříve, než steče do oceánu.