V Abú Zabí začíná summit o vodě, tématem bude třeba odsolování

Věda a technika
20. 1. 2014 10:34
Voda -- i takové věci někteří lidé pijí.
Voda -- i takové věci někteří lidé pijí.

V metropoli Spojených arabských emirátů se v pondělí sejdou stovky účastníků mezinárodního fóra, kde se bude řešit jeden z nejpalčivějších globálních problémů - tematika dostupnosti vody a bezpečnosti vodních zdrojů.

Světový summit o vodě (IWF) se bude věnovat třeba odvětví, na němž jsou závislé miliony lidí na Arabském poloostrově - odsolování mořské vody. Třídenní akce v Abú Zabí je jedním z řady podobných mezinárodních setkání, které se pravidelně zabývají problematikou dostupnosti pitné vody. Loni na podzim se třeba konala konference o vodě pod záštitou OSN v Budapešti, stejné téma se před rokem probíralo i během summitu Evropské unie a latinskoamerických a karibských států.

IWF, během nějž promluví sedm desítek odborníků a byznysmenů z 19 zemí, je oproti jiným akcím zaměřen na praxi a budování obchodních vztahů. Součástí summitu je totiž i veletrh, kde se představují výrobci nejrůznějších technologií spojených se získáváním, čištěním či rozvodem vody.

Velkým tématem letošního druhého ročníku IWF bude odsolování - technologie, kterou používají zejména přímořské státy bez dostatečných zásob pitné vody. Právě na Arabském poloostrově se někde takto získává až 90 procent pitné vody, technologie jsou ale energeticky velmi náročné a v Abú Zabí se představí třeba nové nízkoenergetické metody odsolování.

Přístup k čisté pitné vodě nemá podle posledních údajů OSN na celém světě téměř miliarda lidí. Situace se přitom bude vzhledem k rostoucí populaci spíše zhoršovat - podle odhadů bude roce 2030 polovina lidstva muset čelit nedostatku vody a lidé budou požadovat o 40 procent více vody, než bude k dispozici.

Nedostatkem vody trpí zejména země subsaharské Afriky a další pouštní oblasti. Problémem tam není jen malá dostupnost pitné vody, ale i té užitkové. To pak znamená i nízkou úroveň hygieny či špatné nakládaní se splašky, což vytváří ideální prostředí šíření nejrůznějších nemocí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/DPA/Z1026 Jochen Eckel

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ