Radek Mikuláš z Geologického ústavu Akademie věd objevil další 210 milionů let starou stopu "českého" dinosaura. Pískovcový blok s otiskem, pocházející z lomu U devíti křížů nedaleko Červeného Kostelce ve východních Čechách, vypátral v botanické zahradě v Praze-Troji.
První nález otisku nohy dinosaura skupiny Anomoepus vědecky popsal geolog Jaroslav Zajíc z Geologického ústavu Akademie věd v roce 1998. Objeven byl v pískovci z téhož lomu. "Bylo zřejmé, že kde je jedna stopa, mohou být další," říká Mikuláš. Navštěvoval proto veřejná místa vydlážděná pískovcovými deskami z lomu U devíti křížů. Nalezl sice stop více, ale jen objev v botanické zahradě byl nepochybný. Potvrdili to dva odborníci z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Martin Mazuch a Martin Košťák.
Délka nalezené stopy je 20,5 centimetru a šířka 20 centimetrů. Z toho Mazuch s Košťákem odhadují, že býložravý dinosaurus měřil 252 centimetrů, v kohoutku měl 88 centimetrů a vážil do dvaceti kilogramů, takže vzrůstem odpovídal většímu krocanovi.
Vůbec první nález kosterního pozůstatku dinosaura z českého území pochází z roku 2003 z Kutnohorska. Byla to stehenní kost se stopami po žraločích zubech. V dalších letech se našly ve stejných místech další úlomky dinosauřích kostí. Ani Mikuláš své pátrání po dinosauřích stopách nevzdává. Jeho kolegové naznačili, že je už na obzoru další objev.
Pískovcový blok s otiskem dinosauří stopy vědci veřejnosti představí v botanické zahradě v Troji 23. dubna. Poté se stane součástí stálé expozice Chlupáčova muzea na Přírodovědecké fakultě UK na Albertově. Otevřeno je každou středu od 10 do 17 hodin. Příležitostí k prohlídce muzea i unikátního nálezu bude také 11. června Pražská muzejní noc.