Švédská vědkyně učinila ve své laboratoři zásadní objev. Povedlo se jí totiž odhalit zkamenělinu, která dokazuje existenci mnohobuněčného života na Zemi ještě přibližně o 600 milionů let dříve, než si vědci doposud mysleli. Napsal to server Independent.
Nejstarší zkamenělá rostlina světa se našla ve střední Indii, a posunula tak první evoluci komplexního života na Zemi o stovky milionů let zpět. Objev naznačuje, že takzvaná kambrijská exploze života, která se odehrála asi před 600 miliony let, trvala mnohem déle, než si doposud vědci mysleli.
Therese Sallstedtová učinila ohromující objev při zkoumání mikrobů ve své laboratoři ve Stockholmu. Zaměřila se na něco, co vypadalo až příliš rozvinutě na dané období. Pak ale zjistila, že se dívá na rozsáhlý shluk něčeho, co vypadalo jako komplexní multibuněčné červené řasy.
"Byla jsem tak nadšená, že jsem se musela nejdřív třikrát projít kolem budovy, než jsem šla za svým profesorem, abych mu o svém objevu řekla," svěřila se Therese Sallstedtová.
Do této chvíle byl za nejstarší považován objev červené řasy z období před 1,2 miliony let. I ten byl navíc uváděn jako ojedinělý a vědci si doposud mysleli, že před kambrijskou explozí se toho odehrálo jen velmi málo. Tohle tvrzení ale nový objev vyvrací.
"Zkamenělina, kterou jsme našli, dokazuje komplexní život ještě o 600 milionů let dříve," řekla mladá vědkyně. "Buňky zřejmě jen čekaly na ty správné podmínky k rozvoji, je to stále trochu záhada." Viditelný život tedy podle nového objevu začal na Zemi ještě daleko dříve, než jak se doposud myslelo.