Bakteriální génius s IQ 160 spolupracuje se sousedy

Věda a technika
8. 2. 2011 07:15
Bakterie dokážou vytvářet i krásné kolonie.
Bakterie dokážou vytvářet i krásné kolonie.

Bakterie nejsou tak hloupé, jak by se s ohledem na jejich primitivní buněčnou stavbu mohlo zdát. Mají mezi sebou skutečné génie. A člověk může jejich schopnosti využít.

Lze změřit inteligenci bakterií? Vědci z univerzity v Tel Avivu si myslí, že ano. Vytvořili obdobu lidských IQ testů a jali se jednotlivé druhy mezi sebou porovnávat. Většina patogenních druhů se pohybuje kolem průměru a daleko zaostává za bakteriálním géniem, který dosáhl 160 bodů. Paenibacillus vortex žije volně v půdě, v symbiotickém vztahu s kořínky rostlin, ale i v larvách různého hmyzu. Na laboratorních miskách vytváří nádherné kolonie se složitou strukturou.

Pod pojmem inteligence si u bakterií musíme představit něco jiného než u lidí, šimpanzů nebo delfínů. Jednobuněčné organismy nemají ani náznak nervové soustavy. Reagují pouze na podněty z okolí jako dobře seřízené automaty.

Paenibacillus vortex vytváří na Petriho miskách strukturně složité kolonie.Jenomže se stále více ukazuje, že bakterie se leckdy nechovají jako samostatné, na „sousedech“ nezávislé buňky. Miliony bakterií v koloniích spolu komunikují, vyměňují si informace i chemické látky, spolupracují jako mravenci v mraveništi. Právě míru této spolupráce, kterou můžeme chápat jako sociální inteligenci svého druhu, izraelští vědci měřili. Její výše odpovídá počtu genů zodpovědných za komunikaci mezi buňkami a tvorbu látek, jimiž buňky reaguje na dění ve svém okolí.

„Bakterie jsou našimi nejhoršími nepřáteli, ale mohou být i našimi nejlepšími přáteli. Abychom lépe využili jejich schopnosti a přelstili patogenní bakterie, musíme porozumět jejich sociální inteligenci,“ říká vedoucí výzkumu Eshel Ben-Jacob, na jehož webu je k vidění galerie překrásných bakteriálních kolonií (viz FOTOGALERIE). Toto poznání může vést například k vývoji nových antibiotik nebo ekologických pesticidů, jejichž aktivní složkou jsou místo syntetických chemikálií právě bakterie a látky, které produkují.

Autor: - von -Foto: Sirota-Madi et al./BMC Genomics, web Eshela Ben-Jacoba

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ