Bonobové zůstávají dlouho mladí, aspoň podle hladiny thyroidních hormonů

Věda a technika
28. 12. 2013 11:11
Šimpanzi bonobové jsou svým běžnějším příbuzným, šimpanzům učenlivým, velmi podobní.
Šimpanzi bonobové jsou svým běžnějším příbuzným, šimpanzům učenlivým, velmi podobní.

Menší bratranci běžných šimpanzů jsou méně agresivní než jejich blízcí příbuzní. Podle vědců by to mohly způsobovat hormony štítné žlázy. V organizmu bonobů jejich hladina v pubertě neklesá.

Hormony štítné žlázy trijodthyronin (T3) a tyroxin (T4) řídí mimo jiné i tělesný vývoj savců. Ovlivňují růst mozku i celého těla. Změna jejich hladin souvisí s nástupem a průběhem životních fází, jako je třeba puberta. Skupina Vědců, vedená Verenou Behringerovou z Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v německém Leipzigu, zkoumala hladinu T3 a T4, šimpanzů a bonobů. Měřili hladinu hormonů v moči zvířat obou druhů z německých zoo. Výsledky zveřejnili v časopise Journal of Human Evolution.

Šimpanzi jsou naši nejbližší žijící příbuzní. Jsou jich dva druhy: šimpanz bonobo (dále jen bonobo) a šimpanz učenlivý. Bonobové, někdy také označovaní jako šimpanzi trpasličí, jsou šimpanzům učenlivým velmi podobní. Genomy obou druhů se liší jen 0,4 procenta genetických písmen. Navzájem se odcizili nejspíš, když před jedním a půl až dvěma miliony let vznikla řeka Kongo a rozdělila území, na němž žil jejich společný předek.

Společenské poměry obou druhů se liší. Dospělí samci bonobů jsou oproti šimpanzům učenlivým méně agresivní. Uzavírají dlouhodobá přátelství se samicemi a udržují celoživotní vztahy se svými matkami. Šimpanzi učenliví jsou výbojnější. Jejich samci uzavírají spojenectví za účelem získání moci ve skupině. Bonobové se v dospělosti víc chovají jako mláďata.

Vědci měřili hladiny hormonů dvou stovek zvířat obou druhů. Věk lidoopů zařazených do studie se pohyboval mezi jedním a šestapadesáti roky. Kolísání T3 aT4 v tělech šimpanzů učenlivých připomínalo situaci u lidí. Před pubertou byly koncentrace obou hormonů vysoké, během ní a po ní se snížily. U bonobů to bylo jinak. Udržovali si vysokou hladinu T3 i do dospělosti.

Zůstávají tedy mladí déle než šimpanzi učenliví i lidé. Samci bonobů mají vyšší hladiny T3 než samice. Podle vědců je to nejspíš důvod, proč jsou méně agresivní. Vysoké hladiny hormonu by mohly být výsledkem vkusu samic, které dávaly samcům nadopovaným T3 přednost. Jeho vyšší hladina by mohla souviset i s psychickým vývojem, jenž je u bonobů pomalejší než u šimpanzů učenlivých.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ