Expedice vědců z brněnské Masarykovy univerzity dorazila do Antarktidy na Mendelovu vědeckou polární stanici na ostrově Jamese Rosse, kterou tam deset let provozuje tato vysoká škola. Cesta trvala o dva týdny déle, než se původně předpokládalo. Špatné počasí zabránilo jedenáctičlennému týmu počátkem ledna v odletu z patagonského Rio Gallegos, řekl vedoucí expedice Pavel Kapler. Vědci našli po příletu stanici neporušenou. V Antarktidě nyní panuje léto, což je nejvhodnější období k terénnímu výzkumu změny klimatu.
Expedici se podařilo rychle zprovoznit stanici, která letos ani nepotřebovala příliš očistit od sněhu. "Také moře kolem ostrova je po třech letech bez zámrzu. To ocenili zejména zvědaví tučňáci, kteří se letos po několikaleté přestávce zase vrátili do blízkosti stanice," doplnil Kapler.
Už první noc se podařilo vytopit stanici na téměř 15 stupňů Celsia a od druhého dne byla k dispozici teplá voda. Všichni se také hned začali zabývat vědeckými úkoly.
S pomocí vrtné soupravy se vědci pokusí odebrat vzorky podloží pro mikrobiologický a geomorfologický výzkum z hloubky až deseti metrů. Vrt pak poslouží pro monitoring teploty v hlubších vrstvách permafrostu, tedy dlouhodobě zmrzlé půdy.
V následujících pěti týdnech budou vědci obcházet lokality svých výzkumů, stahovat data z přístrojů, odebírat biologické i geologické vzorky, nebo měřit změny hmoty lokálních ledovců.
Univerzita vybudovala stanici před deseti lety s podporou státu za zhruba 50 milionů korun. Vědci ji obývají vždy jen v době antarktického léta, tedy od ledna do března, kdy jsou na jihu nejpříznivější klimatické podmínky.