Krysa dinagatská patří mezi největší hlodavce světa. Žije pouze na malém filipínském ostrově Dinagat a dosud byla chycena pouze jedinkrát: v roce 1975. Od té doby ji nikdo nespatřil. Až letos se ji podařilo nafilmovat českým vědcům.
Krysa dinagatská patří mezi takzvané "obláčkové krysy", které dorůstají délky až 70 centimetrů a žijí pouze na Filipínách. Jsou to noční a stromová zvířata. Krysa dinagatská je z nich nejméně probádaná. Doposud byla známa pouze z jediného odchytu v roce 1975. Od té doby po ní bezúspěšně pátralo mnoho vědeckých expedic.
Začátkem roku 2012 zahlédl český programátor Václav Řehák, doprovázející svou ženu, zooložku děčínské zoo Miladu Řehákovou, na výzkumu nártounů filipínských velikou chlupatou šedohnědou krysu s nápadným chlupatým černobílým ocasem, jak pomalu prolézá podrostem. Ztracený druh se podařilo vědecky zdokumentovat o týden později a přímo v terénu byly pořízeny fotografie a videonahrávky, což je u krysy dinagatské vůbec poprvé.
Tento druh žije pouze na malém ostrově Dinagat, kde těžba dřeva a nerostných surovin představuje obrovskou hrozbu pro místní přírodu. Proto vědci, včetně českého páru a expertů z Nadace na ochranu filipínské biodiverzity, připravují společně s místní vládou plány, jak tamní přírodu ochránit. "Místní lidé by měli být hrdí na výjimečnost tohoto druhu, který se nevyskytuje nikde jinde na světě, a měli by být do jeho ochrany aktivně zapojeni," zdůrazňuje Milada Řeháková.
Informace o tomto jedinečném objevu bude poprvé představena odborné veřejnosti na symposiu Wildlife Conservation Society of the Philippines zahájeném 17. dubna na Filipínách.
Milada Řeháková-Petrů se věnuje ochraně filipínské fauny od roku 2007. Pracuje jako terénní zooložka Zoo Děčín a vede projekt Tarsius, který se věnuje výzkumu a ochraně nártouna filipínského.