Českým netopýrům hrozí vyhynutí. Chytili nebezpečnou plíseň

Věda a technika
6. 11. 2010 17:28
České netopýry ohrožuje nebezpečná plíseň (ilustrační foto).
České netopýry ohrožuje nebezpečná plíseň (ilustrační foto).

Netopýrům v České republice může hrozit vyhynutí. Až desetina z nich se totiž podle vědců nakazila nebezpečnou plísní, která zatím ohrožovala především netopýry v Severní Americe. V Evropě se doposud objevovala jen ojediněle. Plíseň už způsobila hromadný úhyn netopýrů v Severní Americe, kvůli kterému by mohli tito létající savci z některých oblastí už do dvaceti let zcela vymizet.

Šíření nákazy na našem území odhalil tým českých a slovenských vědců pod vedením Natálie Martínkové z Akademie věd ČR a Ivana Horáčka z Univerzity Karlovy. "V roce 2009 se tato plíseň našla v Evropě u čtyř druhů netopýrů. Všichni nakažení jedinci ale byli živí a předpokládalo se, že jde o ojedinělé případy. Když jsme však letos v únoru a březnu kontrolovali zimující netopýry při pravidelném sčítání, nalezli jsme výrazně víc míst zasažených nákazou," popsal situaci Ivan Horáček z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Syndrom bílého nosu

Podle Jana Zimy z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR byla jen v Moravském krasu plíseň nalezena v šesti jeskyních. Vědci odhadují, že napadla až desetinu českých netopýrů. "Na vzorcích plísní, které chiropterologové odebírali z živých netopýrů, mikrobiologové a molekulární genetici jednoznačně dokázali, že se potýkáme s plísní Geomyces destructans," upřesnila Natália Martínková.

Takzvaný syndrom bílého nosu, jak se tomuto plísňovému onemocnění říká podle bílých skvrn na čeniších netopýrů, způsobil podle amerických vědců v některých tamních jeskynních koloniích netopýrů až devadesátiprocentní úmrtnost. Plíseň totiž začne růst na netopýrech, když se v jeskyni uloží k zimnímu spánku, a tím jejich hibernaci narušuje. Zvíře se pak během zimy probouzí častěji, než by mělo, takže spotřebuje více energie, a následně uhyne. Jedinci zasažení plísní se také mnohdy chovají naprosto v rozporu s pudem sebezáchovy a vylétají v zimě z jeskyně ven.

Pokles počtu netopýrů zatím není významný

Už před rozšířením nákazy byly některé druhy našich netopýrů kriticky ohrožené. A tato nemoc může mít velký dopad nejen na ně. Kvůli hromadnému vymírání netopýrů, kteří se živí především hmyzem, by se mohly některé hmyzí druhy přemnožit, což by mohlo zase představovat problém například pro zemědělce.

V Česku zatím nebyl rozsáhlý úhyn netopýrů zaznamenán. "Statistický model pro netopýra velkého ukázal dlouhodobý nárůst početnosti populace. Takže i když netopýři možná na geomykózu hynou, zatím pokles početnosti není významný," uvedli Emil Tkadlec z Univerzity Palackého v Olomouci a doktor Ondřej Májek z Masarykovy univerzity v Brně. Ovšem problém je v tom, že úhyny se nedají v Evropě sledovat tak dobře jako v Severní Americe. Netopýři zde zimují odlišně, spíše v malých skupinkách nebo jednotlivě ukrytí ve štěrbinách.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ