Gen hladu dělá z labradorů tlouštíky

Věda a technika
17. 5. 2016 14:39
Odtučňovací tábor pro psy.
Odtučňovací tábor pro psy.

Říká se, že čistý dřez a tlustý pes jsou známky dobré hospodyně. Pokud chcete úsloví naplnit, uděláte dobře, když si pořídíte labradorského retrívra. Tito původem kanadští psi mají totiž k tloustnutí přirozený sklon.

Za tloustnutí retrívrů může gen jménem POMC, respektive jeho mutovaná verze, ve které chybí asi čtrnáct písmen genetického kódu. Stejný gen způsobuje obezitu i u lidí. Novorozenci, jejichž gen POMC nefunguje, jak by měl, mají pořád hlad. Stávají se z nich tlouštíci brzo po narození. Funkce genu se ale až dosud dala jen těžko zkoumat. Nejdůležitější pokusné zvíře, laboratorní myš, má totiž jako na potvoru gen POMC značně odlišný od lidí. Objev projevů genu v organismu labradorských retrívrů by proto v budoucnosti mohl vést k novým lékům proti obezitě.

Pes potřebuje pohyb stejně jako člověk.

Zveřejnila ho skupina vědců v čele s Eleanor Raffanovou z Cambridgeské univerzity v časopise Cell metabolism. Zkoumali celkem 310 labradorských retrívrů, z nichž asi třiadvacet procent neslo minimálně jednu kopii mutovaného genu (buďto od otce, od matky, nebo od obou rodičů). S každou kopií byl pes přibližně o 1,9 kilogramu těžší. Psi s mutovaným genem byli také žravější než jejich vrstevníci bez něj.

Oběti šlechtění

Vědci si myslí, že za sklon retrívrů k tloustnutí mohou lidé, respektive lidští šlechtitelé. Labradoři často slouží jako asistenční nebo jiní pracovní psi. Jsou totiž inteligentní a snadno se cvičí. Při výcviku psů se ale používají jako odměna všelijaké pamlsky. Snaha vyšlechtit dobře cvičitelné psy proto zároveň vede ke šlechtění psů, kteří jsou žravější. Odpovídá tomu i rozšíření mutovaného genu uvnitř plemene.

V běžné populaci labradorských retrívrů ho nese asi dvanáct procent psů. Mezi retrívry šlechtěnými jako asistenční psi má alelu celých pětačtyřicet procent hafanů.

Ve vyspělých zemích má problémy s obezitou 34 až 59 procent psů. To je srovnatelné s lidmi. Například v České republice, která zatím nepatří ke státům zvlášť silně zasaženým celosvětovou epidemií obezity, je podle Českého statistického úřadu obézních 25 procent žen a 22 procent mužů. Třeba ve Spojených státech je to 36 procent žen a 33 procent mužů.

Lidská vysokokalorická jídla jsou pro psy nezdravá.

Hmatatelná žebra

Obezita způsobuje psům skoro stejné potíže jako lidem. Trpí kvůli ní cukrovkou, zhoršenou pohyblivostí, artrózou, srdečními onemocněními a některými typy rakoviny. Obézní psi mají celkově kratší život než zdraví. Jediné, v čem mají proti lidem výhodu, jsou psychické následky obezity. Tlustí psi si ze své tloušťky většinou nic nedělají. Tloustnutí psů je stejně jako u lidí způsobeno hlavně přejídáním a nedostatkem pohybu.

Případ labradorů ale dokazuje, že sklon k němu má i dědičnou složku. Nejsou ovšem zdaleka jediným psím plemenem, které má dispozice k obezitě. Ohroženi jsou například i mopslíci, jezevčíci, buldokové, kernteriéři, bíglové, baseti, kokršpanělé a další plemena. Poznat, že má pes nadváhu nebo je obézní, je podle webu muj-pes.cz těžší než u člověka.

Problémy s tím mohou mít i veterináři. Pro jednotlivá plemena sice existují hmotnostní tabulky, často ale mají velká váhová rozmezí. Jako orientační zkouška se dá použít přiložení dlaní na hrudní koš. Zdravý pes by měl mít hmatatelná žebra už při lehkém pohlazení.

Autor: Radek JohnFoto: ČTK/AP/Mel Evans

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ