Rozsáhlá evropsko-americká ornitologická studie potvrdila, že postupující globální změny klimatu prospívají teplomilným druhům ptactva, kterého přibývá. Naopak ubývají některé druhy, které mají raději spíše chlad.
Běžné druhy ptactva reagují na globální oteplování, respektive změny klimatu stejně výrazně v Evropě i ve Spojených státech. To je jeden ze závěrů studie mezinárodního týmu vědců, kterou začátkem dubna otiskl prestižní časopis Science. Na výzkumu, který analyzoval data z čítání ptáků z let 1980 až 2010, se pod vedením specialistů z Durham University ve Velké Británii podíleli i čeští experti z České společnosti ornitologické, Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Vědci prověřovali i druhy, které se běžně vyskytují v parcích, zahradách nebo lesích - na starém kontinentě i v USA. Celkem prověřovali na 145 ptačích druhů v Evropě a 380 ve Spojených státech. Předem je rozdělili na ty, které by změny klimatu mohly prospívat, a na ty, na něž by oteplování mělo působit negativně.
"Zjistili jsme, že populační trendy se mezi těmito dvěma skupinami druhů skutečně liší. Například vlha pestrá či cetie jižní, tedy druhy s centrem rozšíření v teplejších jižních částech Evropy, se v poslední době šíří a přibývají. Naopak chladomilnější evropské druhy, jako například sýkora lužní či pěnkava jikavec, ubývají," uvedl jeden z autorů studie Petr Voříšek z olomoucké katedry zoologie a ornitologické laboratoře a České společnosti ornitologické a koordinátor programu Pan-European Common Bird Monitoring Scheme.
Experti zjistili i rozdíly v početnostech v rámci jednotlivých druhů. Například evropský střízlík se rozšiřuje v severnějších oblastech, kde přibývá mírnějších zim, a naopak ubývá v jižních regionech, kde je v létě teplejší a sušší klima. V USA zase drozd stěhovavý ubývá v jižních státech - třeba Mississippi či Louisiana -, ale přibývá v centrálně a severněji položených státech jako například v Severní a Jižní Dakotě.
"Pokud by se neprojevoval vliv změny klimatu, mohli bychom očekávat, že průměrné populační trendy druhů v obou skupinách budou stejné. Zjištěné rozdíly však ukazují, že probíhající změna klimatu zvýhodňuje jednu skupinu druhů před druhou," sdělil další z autorů studie Philip Stephens z Durham University.
Vědci na obou stranách oceánů ocenili, že se mohli opřít o množství dat získaných rovněž od amatérských ornitologů. "Ukazuje se, že i v době nejmodernějších technologií dokážou nadšenci vybavení jen dalekohledem, zápisníkem a znalostmi ptáků přinést zásadní poznatky pro vědu a ochranu přírody," řekl profesionální ornitolog Petr Voříšek z olomoucké přírodovědecké fakulty.
Globální oteplování zvýhodňuje jednu skupinu ptactva
Věda a technika
14. 4. 2016 05:40Vlha pestrá patří mezi druhy, kterým globální oteplování svědčí.
Autor: Pavel BarochFoto: ČTK , imago stock&people