"Koukni, miláčku!" Krkavci opět překvapují inteligencí

Věda a technika
2. 12. 2011 18:15
Krkavci zobákem a ukazovátky upozorňují své partnery na zajímavé dění.
Krkavci zobákem a ukazovátky upozorňují své partnery na zajímavé dění.

Vrány, havrani a další krkavcovití ptáci dovedou vyrábět nástroje a také dalšími aspekty svého chování prokazují svou na ptačí poměry mimořádnou inteligenci. Ornitologové nyní pozorovali další pozoruhodný projev jejich bystrosti: krkavci používají "ukazovátka" a s jejich pomocí poutají pozornost svých partnerů.

Beze slov, pouze pomocí gest, lze sdělit spoustu věcí. "Podívej se na tohle!" "Pojď sem!" "Co to tamhle je?" Lidské děti jsou toho schopny zhruba od dvanácti měsíců. Podobná neverbální komunikace podle neurologů a biologů vyžaduje poměrně vyspělé rozumové schopnosti. U zvířat proto byla dosud popsána pouze u lidoopů, a to poměrně vzácně. Šimpanzi například posunky sdělují ostatním členům tlupy, kde přesně by chtěli podrbat.

Simone Pikaová z Ornitologického ústavu Maxe Plancka v německém Seewiesenu a Thomas Bugnyar z Vídeňské univerzity nyní vůbec poprvé pozorovali něco podobného u ptáků, konkrétně u krkavců velkých. Po dva roky sledovali chování sedmi párů žijících ve volné přírodě.

Thomas Bugnyar s jedním z objektů svého výzkumu.Krkavci běžně ukazovali zobákem určitým směrem, přičemž si často pomáhali různými "ukazovátky" - kousky mechu, kamínky, větvičkami... Nesnažili se je svým partnerům předat - třeba jako ritualizovaný dar, materiál pro stavbu hnízda. Podobné chování je u jiných ptačích druhů běžné. Předměty, které brali do zobáku, sloužily skutečně jen ke zdůraznění příslušného gesta.

Krkavci žijí ve stabilních párech a tato komunikace se odehrávala téměř vždy v rámci těchto párů. Nelze proto vyloučit, že jde jen o projev instinktivního chování bez rozumové složky, Pikaová s Bugnyarem, kteří svá pozorování publikovali v časopise Nature Communications, to však považují za nepravděpodobné. Krkavci na signály reagují a upínají svou pozornost směrem, jímž jejich partneři ukazují.

Opeření géniové

Vrány novokaledonské, blízce příbuzné krkavcům, si dovedou nástroje aktivně vyrábět. Takto například jedna z vran dokázala ohnout drát a háčkem vytáhnout potravu z úzké nádoby. Přišla na to sama, vědci ji trik neučili:

Vrány v Japonsku se zase naučily využívat auta coby louskáčky ořechů. Přechody se semaforem jim umožňují bezpečný přístup ke "kořisti":

Ale krkavcovití ptáci nástroje používají i ve volné přírodě:

Autor: - von -Foto: Universität Wien, Accipiter (R. Altenkamp, Berlin)

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ