Kouzla s hormony prodlužují životnost vánočních stromků

Věda a technika
23. 12. 2010 08:00
Jak to zařídit, aby jehličí hned neopadalo? Důležité je vyřadit ze hry etylen, který působí jako rostlinný hormon.
Jak to zařídit, aby jehličí hned neopadalo? Důležité je vyřadit ze hry etylen, který působí jako rostlinný hormon.

Než se vánoční stromek dočká Štědrého večera, schne zpravidla už několik dní nebo dokonce týdnů, protože málokterý putuje přímo z lesa nebo z lesní školky. Není pak divu, že z něj za pár dnů opadá většina jehličí. Manipulace s rostlinnými hormony umožňuje tento proces zpomalit.

Za opadávání jehličí je zodpovědný etylen, který si stromek sám vytváří - podobně jako ostatní rostliny. "Ruský biolog Dimitrij Neljubov si na počátku 20. století všiml, že kolem lamp se svítiplynem opadávají listy. Napadlo ho, že tam je nějaká substance, která tento proces urychluje. Tehdy se ale ještě nevědělo, že etylen produkují i samy rostliny," říká rostlinný fyziolog Jan Petrášek z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd.

Etylen, který urychluje procesy zrání plodů a opadávání listů, se dnes využívá i v potravinářském průmyslu. Aby ovoce déle vydrželo, drží se v nižší teplotě a pod oxidem uhličitým. Když má potom dozrát, přidá se mu etylen. Stačí málo, protože plody si pak začnou vytvářet vlastní.

Stopka pro etylen

Vědci z kanadské Université Laval dělali pokusy s větvičkami jehličnanů umístěnými do vázy s vodou. Po deseti dnech začaly produkovat etylen a o tři dny později jehlice začaly opadávat. Za čtyřicet dnů byly všechny dole.

Neplatilo to však pro větvičky vystavené chemickým látkám, které působení etylenu blokují. Po čtyřiceti dnech vypadaly, že jim nic nechybí. Ztrácet jehlice začaly až později a zcela opadaly po 73 až 87 dnech, píší autoři pokusu v odborném časopise Trees.

Jedna z použitých chemikálií má plynné skupenství, druhá je rozpustná ve vodě. Vědci nyní dalšími pokusy ověřují, zda by je bylo možno využít jak při transportu stromků k prodeji, tak doma a zamezit tak předčasnému opadávání vánočních smrčků, borovic a jedliček.

Autor: - von -

Další čtení

ilustrační foto

Česko má v Evropě první zcela autonomní vlak. Neřídí ho strojvůdce

Věda a technika
4. 4. 2025

Nová éra dopravy: Od Tesly po tramvaje bez řidiče. Co vše už jezdí samo?

Věda a technika
4. 4. 2025
ilustrační foto

Vědci z ČVUT našli způsob, jak zlepšit přesnost měření vzdáleností ve vesmíru

Věda a technika
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ