Lesníci vypustili v Beskydech odchované tetřevy

Věda a technika
2. 9. 2017 05:42
Tetřev hlušec patří ke kriticky ohroženým druhům.
Tetřev hlušec patří ke kriticky ohroženým druhům.

Lesníci během tohoto týdne vypustili v Beskydech do volné přírody pět odchovaných tetřevů hlušců. Čtyři kohouti a jedna slepice se vylíhli v odchovně, kterou státní firma Lesy ČR postavila v roce 2015 pod Lysou horou v Krásné na Frýdecko-Místecku. Informovala o tom mluvčí podniku Eva Jouklová. Tetřev hlušec patří ke kriticky ohroženým druhům a v České republice mu hrozí vyhynutí.

"Tetřevy jsme vypustili do beskydské přírody 28. srpna. Jde o první odchované kusy," řekla mluvčí. Většina populace tetřeva hlušce v Česku se vyskytuje na Šumavě.

K záchraně ohroženého tetřeva má přispět i zmíněná odchovna v Krásné. Vybudování odchovny v lokalitě Řepčonka stálo zhruba 18 milionů korun, z velké části ho zaplatily evropské a státní dotace a přes tři miliony uhradily Lesy ČR. Vznikla v nově postavené soustavě dřevostaveb. Patří k nim valašská roubená stavba coby provozní budova a vlastní dřevěná odchovna s venkovní kovovou voliérou. "Do ní lesníci před lety umístily chovné hejno, dovezené k nám z Polska," řekla mluvčí Lesů ČR.

Tetřev je mohutný pták velikosti krocana. U samce převládá černá barva s hnědými křídly a s výraznými červenými zduřeninami nad očima. Samice jsou hnědavě zbarvené a výrazně menší - s váhou kolem 2140 gramů - než samečci, kteří váží kolem 4800 gramů.

I přes svou velikost létají tetřevi poměrně dobře, a to i mezi stromy. Zdržují se v odlehlých místech a je těžké se k nim přiblížit, nebo je vůbec spatřit. Při sebemenším náznaku nebezpečí odlétají, i v době tokání.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Další čtení

Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova

Vědci natočili největšího hlavonožce světa. Dorůstá velikosti auta

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Vědci možná objevili mimozemský život. Mají jistotu "jen" 99,7 procent

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Čeští vědci: Zarostlá rumiště ve městech chrání zvířata i rostliny. A chladí vzduch

Věda a technika
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ