Proč rajčata ze supermarketu chutnají jako polystyren?

Věda a technika
28. 6. 2012 22:22
Rajčata ze supermarketu: kulaťoučká, červeňoučká, ale bez chuti a vůně.
Rajčata ze supermarketu: kulaťoučká, červeňoučká, ale bez chuti a vůně.

Nevýrazná chuť naprosté většiny rajčat dodávaných na trh není způsobena pouze tím, že je pěstitelé sklízejí ještě nezralá a zčervenat je nechávají až ve skladu působením etylénu, který funguje jako rostlinný hormon. Hlavní část viny padá na nechtěný vedlejší efekt několika desetiletí šlechtitelského úsilí.

Jedním z cílů, které si šlechtitelé stanovili, bylo získat rostliny, na nichž by všechny plody dozrávaly pokud možno najednou, aby sklizeň mohla být co nejrychlejší a nejefektivnější. Je také vhodné, aby jednotlivá rajčata zrála pěkně rovnoměrně a v jistou chvíli celá zčervenala. Zákazníci nestojí o rajčata, jejichž povrch je na některých místech pobledlý či dokonce ještě zelený. Trh si žádá uniformitu a dostává ji. Jenomže za jakou cenu?

Molekulární biologové ze Spojených států, Španělska a Argentiny prozkoumali genetické vlastnosti dnes nejčastěji pěstovaných odrůd. A zjistili, že sedmdesát let trvající šlechtění směřující k výše uvedeným vlastnostem nechtěně ovlivnilo i aktivitu jedné důležité bílkoviny. Vědci o tom informují v aktuálním vydání časopisu Science.

Normální rajče zraje tak, že různé části plodu mění barvu postupně. O to ale zákazníci nestojí.

Bílkovina označovaná GLK2 má regulační funkci - řídí aktivitu některých genů, které se podílejí na fungování chloroplastů v buňkách dozrávajících plodů. A chloroplasty jsou "továrna na cukry", probíhá v nich totiž fotosyntéza.

Vlevo normální rajče, které v supermarketu nekoupíte. Vpravo vyšlechtěná odrůda chudá na cukry a další látky.

Mutace, kterou šlechtitelé nechtěně posílili, tuto bílkovinu vyřazuje z činnosti. Buňky kvůli tomu mají méně chloroplastů, zpomalují fotosyntézu a vyrábějí méně cukrů a lykopenu - karotenového barviva dávajícího rajčatům jejich červenou barvu.

Přítomnost mutace je zjevná už u nezralých rajčat. Zatímco "normální" rajče je tmavě zelené a s výrazným žilkováním, rajče nesoucí zmíněnou mutaci je jednolitě světlé.

Důsledek nižší fotosyntetické aktivity v plodech je dramatický: místo rajčat, jaká známe od dědečka ze zahrádky, si v supermarketu kupujeme bledule bez chuti a vůně. Rajčata sice dozrávají hezky jednotně a souměrně, ale jako rajčata nechutnají. Máme, co jsme chtěli.

Autor: - von -Foto: Profimedia , S. Zhong. J. Giovannoni, C. Nguyen

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ