Rusové se v Antarktidě provrtali k jezeru pod čtyřmi kilometry ledu

Věda a technika
6. 2. 2012 22:10
Rusové se v Antarktidě provrtali k jezeru pod čtyřmi kilometry ledu (ilustrační foto).
Rusové se v Antarktidě provrtali k jezeru pod čtyřmi kilometry ledu (ilustrační foto).

Ruští vědci se provrtali do největšího jezera v Antarktidě, které je odděleno od zbytku světa již 15 milionů let skoro čtyřkilometrovou vrstvou ledu. Napsala to ruská agentura Ria Novosti s odvoláním na ruské vědecké zdroje.

Podle agentury se vědci z petrohradského institutu pro výzkum Arktidy a Antarktidy dostali k hladině jezera Vostok skrze 3768 metrů ledu v neděli. Projekt by mohl přinést nové poznatky o vývoji života na Zemi, o neznámých formách života i o klimatické změně.

"Včera (v neděli) přestali naši vědci vrtat v hloubce 3768 metrů a dosáhli hladiny jezera ukrytého pod ledem," řekl zdroj agentuře.

Jezero Vostok je největší z asi 200 antarktických jezer zakrytých ledem. Bylo objeveno až v polovině 90. let, a pokud jde o objem vody, je třetím největším jezerem na světě.

Ruští vědci připravovali celý projekt 20 let, ale souhlas mezinárodních institucí získali až nyní. Vrtat začali začátkem roku. Vzhledem k tomu, že v Antarktidě právě končí léto, budou moci pokračovat až koncem roku po skončení zimy, kdy také chtějí z Vostoku odebrat vzorky.

Vědci si slibují, že by v jezeře mohly žít jednobuněčné organismy, které se pod vrstvou ledu a ve tmě vyvíjejí miliony let odlišným způsobem od ostatního života na Zemi. Stejně tak by výzkum Vostoku mohl přinést nové poznatky o podmínkách na některých měsících Jupitera a Saturnu, kde také existují jezera pod příkrovem ledu. Vědci by mohli získat i poznatky o dynamice změny klimatu. V Antarktidě je asi 70 procent zásob sladké vody na Zemi a informace o tom, zda a jak se objem této vody měnil, by mohl být klíčový pro pochopení toho, jak se bude měnit hladina moří.

"Pokud byli úspěšní, jejich úsilí promění způsob vědeckého výzkumu v Antarktidě a poskytne nám úplně nový pohled na to, co existuje pod ohromným antarktickým ledovým příkrovem," řekl listu The Washington Post odborník na Antarktidu z univerzity v Montaně John Priscu.

Celý projekt ale provází kontroverze kolem chemikálií, které Rusové používali při vrtání, napsal The Washington Post. Řada lidí se obává, že by voda Vostoku mohla být kontaminována petrolejem, freony a dalšími materiály nasazenými při vrtání, dodal list.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ