Nově popsaný živočich, který žil na dně kambrického moře před 505 miliony let, na první pohled připomíná tulipán. Svou anatomií se však nepodobá ničemu, co vědci v historii života na Zemi dosud popsali.
Fosilie živočicha pojmenovaného Siphusauctum gregarium objevili paleontologové z Torontské univerzity a Královského ontarijského muzea v burgesských břidlicích v kanadské části Skalistých hor. Je to další významný objev na paleontologickém nalezišti, které se těší ochraně UNESCO.
Nacházejí se na něm totiž nejstarší mnohobuněční živočichové planety, pocházející z období takzvané kambrické exploze života. Mnohobuněčný život sice téměř jistě vznikl o několik desítek milionů let dříve, jeho první formy se však ve fosilním záznamu nedochovaly.
Živočich byl vysoký asi dvacet centimetrů. Paleontologové prozkoumali přes tisíc jedinců. Většina z nich má zdeformovaný tvar, což naznačuje, že jejich těla byla měkká, nevyztužená křemičitou nebo uhličitanovou vnější kostrou.
Siphusauctum vzdáleně připomíná jiné přisedlé mořské živočichy, například lilijice nebo chapadlovky. Svou tělesnou stavbnou se však od nich v mnoha podstatných rysech liší. Živil se zřejmě filtrováním mořské vody, kterou nasával do svého kalichu šesticí drobných otvorů.
Autoři objevu v časopise PLoS ONE uvádějí, že podivného živočicha nelze zařadit do žádného ze známých kmenů a jeho evoluční vztah k jiným formám života je zatím krajně nejistý. To neznamená, že jde o "novou formu života", která by se vyvinula nezávisle na ostatních živočiších. Jen zatím nelze určit, který živočišný kmen je nově popsanému živočichovi nejblíže příbuzný.