Šimpanz si schovává kameny a hází je po lidech. Vědci jásají

Věda a technika
13. 5. 2012 09:00
Šimpanzi zřejmě dovedou své chování dlouho dopředu plánovat (ilustrační foto).
Šimpanzi zřejmě dovedou své chování dlouho dopředu plánovat (ilustrační foto).

Šimpanzí samec Santino, žijící v zoologické zahradě ve švédském Gävle, s oblibou bombarduje návštěvníky sprškou kamenů a kousků betonu. Munici si vždy předem nachystá a ukryje. Zoologové ale mají z jeho uličnictví radost. Je totiž důkazem, že šimpanzi dovedou dlouho dopředu plánovat své chování a předvídat emoční stavy, které teprve nastanou.

Nezvyklé Santinovo chování zoology poprvé zaujalo už před třemi lety. Tehdy o něm informovali v časopise Current Biology.

Santino s kameny v ruce - chystá si munici.

Santino si ráno ve výběhu vždy posbíral kamínky a kousky betonu a shromáždil je na úhlednou hromádku. Byl přitom zcela klidný. Zahrada byla v tu dobu ještě zavřená, žádní lidé nebyli v dohledu. Když ho o několik hodin později něco rozzlobilo, odreagoval se házením předem připravených kamenů po návštěvnících. Jako by ráno tušil, že se mu munice bude hodit.

Vědci už dříve u šimpanzů pozorovali mnoho příkladů chování vyžadujícího jistou míru plánování. Šimpanz si například ulomil klacík, kterým potom lovil termity, nebo sebral kámen pro rozbíjení ořechů. Jedna akce ale zpravidla těsně předcházela druhou a především nebyla spojena se změnou nálady.

Santinovo chování bylo o poznání složitější a primatologové ho považovali za projev vyspělých kognitivních schopností. Někteří jejich kolegové však byli skeptičtí. Nezdálo se jim, že by si Santino skutečně připravoval kameny s úmyslem později je použít k útoku na lidi. Tvrdili, že je možná sbíral ze zcela jiného důvodu a později se mu čistě náhodou hodily k vylití zlosti.

Santinův muniční sklad. Nejprve jen dával kameny na hromadu, později je začal maskovat senem.

Dvojice švédských primatologů nyní v časopise PLoS ONE informuje o dalších důkazech na podporu teorie, že Santino své útoky skutečně předem plánuje. Od doby, kdy byla publikována první studie, totiž svou strategii o něco zdokonalil.

Ze svého hnízda si nyní nosí kupičky sena, umísťuje je do vhodných palebných pozic a kameny do nich ukrývá. Když se objeví návštěvníci, chová se nejprve zcela mírumilovně. Teprve když se lidé přiblíží na dostřel, vyloví ze sena kameny a zahájí palbu.

I toto chování lze vysvětlit alternativními způsoby a bylo by potřeba provést cílené experimenty umožňující s jistotou odhalit útočníkovu motivaci, zdá se však dosti pravděpodobné, že Santino opravdu ví, co dělá, když ráno svůj muniční sklad doplňuje a maskuje.

Autor: - von -Foto: Profimedia , Current Biology, PLoS ONE

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ