Slovenští archeologové tvrdí, že při vykopávkách v Guatemale našli dosud nejstarší mayský nápis, který pochází z období kolem přelomu našeho letopočtu. S odvoláním na informace odborníků ze Slovenského archeologického a historického institutu o tom napsal deník Sme.
Nápis na kamenné stéle přitom zpočátku unikl pozornosti archeologického týmu a málem skončil na skládce. "Byla to velká náhoda. Nejdřív to vypadalo jako obyčejný kámen, který vyhodili na hromadu s ostatní sutí. Až při kontrole jsme zjistili, že to není jen kámen," popsal nález archeolog Peter Valent, který se vykopávek v oblasti Uaxactúnu na severu Guatemaly zúčastnil.
Na kamenné stéle je vytesáno osm hieroglyfických znaků ve sloupci pod sebou a jsou na něm patrné i zbytky červené barvy z původní polychromie. Co nápis znamená, ale vědci zatím nevědí. Podle nich jde o nápis v rané mayštině a zřejmě jde o kombinaci písmen a číslic.
"Bohužel, jeho forma je tak raná a bez známých vzorů, že s jeho dešifrováním můžeme mít problémy. Jsou tam určité podobnosti s nápisy na stěnách v San Bertole, které pocházejí ze stejného období a které by mohly indikovat, že máme před sebou kalendářní záznam. Číslovky ani znaky ale neodpovídají tomu, co Mayové používali později," uvedl vedoucí archeologického týmu Milan Kováč.
Podle předběžné datace nápis pochází z období let 100 před naším letopočtem až 150 našeho letopočtu, což je prý naprosto unikátní.
Mayská civilizace zeměpisně pokrývala oblast dnešního jižního Mexika, Guatemaly, Hondurasu, Salvadoru a Belize. V období mezi roky 250-900 našeho letopočtu dosáhli Mayové nejvyššího stupně rozvoje v celé předkolumbovké Americe v astronomii a v matematice a jako jediní v regionu měli slabičné písmo.