Stopaři ve střevech
Tasemnice chrání mozek před zánětem
23.07.2015 06:27
Článkovaní nájemníci žijí v tělech našich předků nejméně sto milionů let. Náš imunitní systém je vyladěný na jejich přítomnost. Bez nich se spouští naprázdno.
Laboratorní krysy žijí v pravidelně desinfikovaných teráriích. Pijí chlorovanou vodu bez jakýchkoliv mikrobů a jedí tepelně upravené jídlo. Jejich aseptický styl života se podobná našemu vlastnímu. Část biologů si myslí, že není dvakrát zdravý. Těla savců jsou totiž nastavená k životu v prostředí plném jiných organizmů, včetně červů, kteří obývají jejich střeva. Skupina vědců v čele s Lauren Williamsonovou z Dukeho univerzity vymyslela pokus, který podle jejich názoru dokazuje, jak je přítomnost tasemnic užitečná.
Popis zveřejnili v časopise Brain, Behavior, and Immunity. Když se mladá laboratorní krysa nakazí nějakou nemocí, začnou buňky v jejím mozku vyrábět signální látky zvané cytokiny, které mají varovat bílé krvinky před vetřelci.
Bylo by to v pořádku, kdyby s tím přestaly, jakmile infekce skončí. Jenže to se neděje. Banální infekce na začátku života mohou spustit stálý přísun cytokinů, který v pozdějším věku způsobuje problémy s pamětí a dalšími psychickými funkcemi.
Vědci porovnali laboratorní krysy s hlodavci, kteří žili volně. Zjistili, že volně žijící krysy problém s nadměrnou produkcí cytokinů nemají. Williamsonová a její spolupracovníci to přičítají přítomnosti parazitů v jejich střevech. Vzali dvě skupiny krys. Jednu nakazili tasemnicemi, druhou nechali jako kontrolu.
Všechny krysy vystavili v mládí infekci bakterií. Když jim pak už jako dospělým píchli injekci s proteiny ze stěn bakteriálních buněk, zaplavily mozky kontrolních krys škodlivé cytokiny. Krysy, které měly ve střevech tasemnici, reagovaly mírněji a logičtěji. Jejich imunitní systém se s hrozbou dokázal vyrovnat, aniž by zešílel.
Výzkum by mohl být do budoucna velmi užitečný, poněvadž chronický zánět mozku začínají vědci v poslední době spojovat s neduhy, jimiž trpí spousta lidí, jako je třeba Alzheimerova choroba nebo deprese. Kdoví, třeba si v za pár budeme chodit do lékárny pro zárodky tasemnic.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.