Žaludky třinácti vorvaňů, kteří koncem března uhynuli na pláži nedaleko německého města Toenning, byla plná plastového odpadu. V jednom těle byl téměř metrový kus umělého hmoty z automobilu, v jiném zase třináctimetrový rybářský prut.
Nalezené vorvaně prozkoumali vědci. Jak posléze informovala mezinárodní organizace Greenpeace, velryby podle badatelů nezahynuly kvůli tomu, že spolykaly mnoho kilogramů plastového odpadu. Pravděpodobnější příčin jejich smrti bylo dlouhodobé hladovění, které vedlo k poruše srdeční činnosti.
"Tvorové postupně přijímají plasty, kvůli nimž trpí. Umělé hmoty jim plní žaludek. Hladovějí pak s plným žaludkem," míní německý ministr životního prostředí Robert Habeck.
Všichni nalezení vorvani byli samci ve věku mezi deseti a patnácti lety. Podle odborníků byli všichni výrazně podvyživení. "Jejich hmotnost odhadli experti na 15 tun, průměrná hmotnost vorvaně by se však měla pohybovat mezi 32 až 41 tunami," informovala pražská kancelář Greenpeace.
Vědci se podle této organizace domnívají, že četné bouře v severovýchodním Atlantiku mají na svědomí posun zdrojů potravy do Severního moře. Vorvani, kteří se snažili nalézt více živin, se nakonec mohli dostat až na mělčinu, kde uvázli.
"V únoru bylo na britském pobřeží nalezeno jiných šest mrtvých vorvaňů. Experti se nyní snaží zjistit, zdali za pozorovanými úhyny těchto velkých zvířat není znečištění moří a oceánů způsobené člověkem," dodali Greenpeace.
Uhynulí vorvani měli v žaludku kus auta či rybářský prut
Věda a technika
12. 4. 2016Vorvaň uvízlý na břehu.
Autor: - bar -Foto: ČTK , PA